Menu

Ázia

30 rokov od prvého zimného výstupu na Annapurnu

Keď horolezci vystúpili na všetkých 14 vrcholov, ktorých výška prevyšuje magickú hranicu 8000 metrov, ich pozornosť sa sústredila na nové ciele. Okrem výstupov novými ťažšími cestami sa populárnymi stali aj zimné výstupy. A práve dnes je to 30 rokov od prvého úspešného zimného výstupu na Annapurnu.

Čítať ďalej...

Poliak Andrzej Bargiel je najrýchlejší Snežný Leopard

Poľský horolezec a skialpinista Andrzej Bargiel vystúpil 14. augusta 2016 na vrchol Pik Pobedy, čím dosiahol piaty vrchol tzv. Snežného leoparda. Pre výstupy na päť najvyšších vrcholov bývalého Sovietskeho zväzu potreboval len 30 dní, čím výrazne prekonal doterajší 42-dňový výkon Denisa Urubka a Andreja Molotovova z roku 1999.

Čítať ďalej...

Vlada Štrbu a Zoltána Pála zasiahla na Evereste lavína

Pondelok 9. mája 2016 mal byť pre slovenských horolezcov Vlada Štrbu a Zoltána Pála dňom D. Z druhého výškového tábora na Evereste vyrazili k Boningtonovej ceste, aby na najvyššiu horu sveta vyliezli jednou z najnáročnejších ciest. Pekné ranné počasie sa však neskôr pokazilo a chalanov pri výstupe zastihla snehová búrka. Aby tej smoly nebolo málo, našich horolezcov zasiahla ešte aj menšia lavína.

Čítať ďalej...

Úspešný zimný výstup na Nanga Parbat

Konečne sa to podarilo... po dlhých rokoch a desiatkach neúspešných pokusoch to dnes, 26.februára 2016 konečne vyšlo. Trojica najvytrvalejších horolezcov tejto sezóny, Alex Txikon, Ali Sadpara a Simone Moro, vystúpili okolo 15:30 pakistanského času na vrchol Nanga Parbatu. Stali sa tak prvými horolezcami, ktorí na túto obávanú horu vystúpili v zime.

Čítať ďalej...

Prvý vrcholový pokus na Nanga Parbat

Prípravy na prvý tohtoročný pokus o vrchol Nanga Parbat sú v plnom prúde. Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol sa nachádzajú v treťom výškovom tábore a v najbližších dňoch majú v pláne dostať sa na vrchol. Ostatné tímy pôsobiace na diamírskej strane hory sú momentálne v základnom tábore.

Čítať ďalej...

Horolezci na Nanga Parbat menia stratégiu

Horolezci na Kinshoferovej ceste sa rozhodli spojiť svoje sily a pracovať na Nanga Parbat ako jeden celok. „Zabijácka“ hora pripravila lezcom náročné podmienky aj túto zimu. Podarí sa im spoločne prekonať to, čo nedokázali v menších tímoch?

Čítať ďalej...

Prvý zimný výstup na Manaslu

Dnes je tomu presne 32 rokov, čo na vrchole Manaslu po prvý krát stáli horolezci počas zimnej sezóny. 8156 metrov vysoká hora bola po Mount Evereste len druhou osemtisícovkou, na ktorú niekto vyliezol v zime. Rovnako, ako na Evereste, boli aj na Manaslu v zime opäť ako prví úspešní poľskí horolezci.

Čítať ďalej...

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman