Menu

Horolezci na Evereste čakajú viac ako 2 hodiny v rade na vrchol

Horolezci na vrchole Mount Everestu. Foto: David Keaton Horolezci na vrchole Mount Everestu. Foto: David Keaton

Bude tomu už 60 rokov, čo na vrchole najvyššej hory sveta po prvý krát stála ľudská noha. Edmund HillaryTenzing Norgay si vtedy mohli vtedy svoje víťazstvo vychutnávať plnými dúškami. Dnes horolezci vracajúci sa z Mount Everestu popisujú scény chaosu, keď sa stovka ľudí snaží dostať na vrchol v priebehu niekoľkých hodín.

Nórski horolezci Christian Elde (37) a Trond Eilertsen (57) povedali, že boli nútení čakať dve a pol hodiny v kritickom bode pod vrcholom, keď sa pod strmými výšvihmi začala tvoriť rada asi stovky horolezcov.

„Boli tam lezci, ktorí majú málo skúsenosti. Tí boli na strmých svahoch a technicky náročnejších úsekoch veľmi pomalí, preto sa začali vytvárať rady. Keby boli horšie poveternostné podmienky, mohlo by to dopadnúť zle. Trvalo nám niečo cez 10 hodín, kým sme vyšli na vrchol, štvrtinu času z toho sme strávili čakaním v rade.", povedal Christian Elde, horský vodca z Osla.

Rada horolezcov pod vrcholom Mount EverestuChristian Elde popisoval, ako videl v základnom tábore ľudí, ktorí zjavne nemali žiadne skúsenosti s horolezeckými mačkami a cepínmi. Mnoho ľudí si zrejme neuvedomuje, že Mount Everest je najvyššou horou sveta a to robí výstup na neho náročným. Mnoho ľudí si myslí, že keď použijú kyslíkové prístroje, že keď je cesta zabezpečená fixnými lanami a pri výstupe im pomôžu Šerpovia, že to musia v pohode zvládnuť. Zabúdajú však, že sú vo výške nad 8000 metrov a tu sa žiadna chyba neodpúšťa.

V posledných dňoch dosiahli vrchol Mount Everestu napríklad prvá Indka s amputovanou nohou, prvá žena zo Saudskej Arábie, prvá žena z Pakistanu, Qatarský princ a nepálska filmová hviezda. Mnohí z nich sa lezeniu začali venovať len nedávno. No hneď si za svoj cieľ zvolili najvyššiu horu sveta.

„Je náročné sprevádzať človeka s minimálnymi horolezeckými skúsenosťami, ale všetci máme právo na Everest", vyhlásil Tashi Tenzing (3 krát na vrchole Everestu), vnuk Tenzinga Norgaya, ktorý spolu s Novozélanďanom Edmundom Hillarym ako prví vystúpili v roku 1953 na Mount Everest.

Rada horolezcov pri výstupe na Mount EverestuTúto sezónu zahynulo na Evereste už päť horolezcov a traja Šerpovia. Práve Šerpovia odrobia na hore tisíce hodín, aby zabezpečili nebezpečný ľadopád Khumbu, ktorým vedie normálna výstupová trasa. Naťahajú viac ako 5000 metrov fixných lán, ktoré vedú od základného tábora až na vrchol. Vynášajú svojim klientom batožinu, stavajú stany, varia im. Zrejme tvrdá práca a úmrtia v ich radoch vyvolávajú občasné napätie. Vrcholom bol útok stovky Šerpov na trojicu významných horolezcov, ktorým sa dokonca vyhrážali zabitím.

Zodpovedne k expedíciám na Everest by mali pristupovať agentúry, ktoré organizujú komerčné expedície. Výberu svojich klientov by mali venovať viac pozornosti. No zrejme vidina zárobku ich vedie k tomu, aby urobili horolezca z kohokoľvek, kto im za to zaplatí. No kto by si mal najviac vstúpiť do svedomia, sú samotní ľudia, ktorí bez akýchkoľvek predošlých skúseností, chcú hneď vyliezť na horu najvyššiu.

Má to niečo spoločné s túžbami horolezcov alebo je to módna záležitosť?

Komentujúci

  • Hosť (caitlin)

    Ahojte, no my sme sa tejto jari boli pozriet pod Everest. Nastastie tam nebola az taka plnka ako som cakala... No aj tak tie stany, co som videla v zakladnom tabore... No masaker! Tolko snad nie je ani lodgy celou cestou hore! Vraj tam maju aj pekaren v zakladnom tabore- ja som tam ist nechcela, vysli sme len na Kala Pattar. Ale za to sme si uzili "prijemne" cakanie a postoj leteckej spolocnosti v Lukle... http://www.katarinacapova.sk/2013/05/trek-za-comolungmou.html

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman