Menu

Peter Šperka a Tono Dobeš idú na Nanga Parbat

Jeden z najskúsenejších slovenských himalájistov Peter Šperka včera 4.júna 2013 odcestoval spolu s Tonom Dobešom do Kyjeva, kde sa pripoja k ďalším členom expedície na deviatu najvyššiu horu sveta Nanga Parbat (8 125 m).

Celá expedícia pod vedením ukrajinského horolezca Igora Sverguna odlieta 6.júna 2013 do Islamabádu, odkiaľ ďalej poputujú k svojmu cieľu. Okrem dvoch slovenských horolezcov tvoria expedíciu šiesti horolezci z Ukrajiny a dvaja z Gruzínska.

Peter Šperka bol účastnikom viacerých expedícií na osemtisícové vrcholy - Šiša Pangma (8 046 m), Manaslu (8 163 m), Broad Peak (8 047 m), Gasherbrum I (8 068 m) , Gasherbrum II. (8 035 m) a Cho Oyu (8201 m). Tono Dobeš sa doteraz zúčastnil dvoch himalájských expedícií a to na Cho Oyu (8 201 m) a Mount Everest (8 848 m).

Nanga Parbat, horu, ktorej meno v preklade znamená Holý vrch, nazývajú tiež Diamír Kráľ vrchov. No pre veľký počet smrteľných nešťastí na tejto hore dostala tiež prezývku Hora smrti. Ako prvému sa podarilo na jej vrchol vystúpiť legendárnemu rakúskemu horolezcovi Hermanovi Buhlovi z Rakiotskej strany. Nanga Parbat bola prvá osemtisícovka, na ktorú úspešne vystúpili československí horolezci. V roku 1971 na jej vrchole stanuli Ivan Fiala a Michal Orolin. Až v roku 2007 sa úspešne podarilo vystúpiť na Nanga Parbat Petrovi Hámorovi a Jozefovi Kopoldovi. Tri dni po nich úspešne zavŕšili svoju expedíciu aj Martin Gablík a Anton Suchý.

Držme palce Petrovi Šperkovi a Tonovi Dobešovi, nech máme ďalších úspešných horolezcov na Nanga Parbate, no predovšetkým nech sa vrátia domov živí a zdraví.

Doplnené 24.6.2013:

Pri čítaní posledného odseku tohto článku mám slzy v očiach. Peter s Tonom sa z hôr, ktoré tak milovali, už nikdy nevrátia.

Komentujúci

 • Hosť (Soňa Danišová)

  Uprimnu sustrast rodinam, je to strasna tragedia, a taka zbytocna... :(

 • Hosť (miro)

  Toto je otrasná informácia. Opäť sa ukázalo, čo dokážu náboženskí fanatici. Zabiť bezpranného človeka dokáže len nesvojprávna hlava - a takí sú Talibanci a imi podobní na celom svete. No, čiastočne majú pravdu - za všetkým zlom boli a budú Amíci. Medzinárodná banda teroristov.
  Peťo a Tóno, snívajte svoje sny tam vysoko nad nam, určite si vás ľudia budú pamätať, že ste veľa vykonali pre Slovensko.

 • Hosť (Susan)

  Žiaľ nevrátili sa živí :( česť ich pamiatke a úprimnú sústrasť rodinám.

 • Hosť (Zuzana)

  Uprimnu sustrast rodinam! Je to sokujuca sprava!!!

 • Hosť (Jurek z Polski)

  Przesyłam wyrazy głebokiego smutku z powodu smierci w bandyckim napadzie
  pod Nanga Parbat Waszych kolegów .
  Znałem Petera ze wspólnego wejścia na Gerlachowski szczyt kilka lat temu .
  Prosze o przekazanie wyrazów współczucia Rodzinom zmarłych
  Znałem Petera ze wspólnego wejścia na Gerlachowski szczyt kilka lat temu .
  Prosze o przekazanie wyrazów współczucia Rodzinie Petera

 • Hosť (Sanko)

  nedokazem ani vyjadrit ten obrovsky sok ... je mi hrozne ... pevne verim ze sa spravy nepotvrdia, ved nadej zomiera posledna...malo by na svete existovat iste tabu, ved horolezci su viac nez hrdinovia, ludia s obrovskym srdcom a nezlomnou volou...taketo nieco je chore, zvratene a maximalne neludske...cest ich pamiatke a uprimnu sustrast rodinam a kamaratom

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman