Menu

Teroristi zastrelili pod Nanga Parbat 10 ľudí. Obeťami sú aj dvaja Slováci.

Smutná správa prišla zo základného tábora deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat (8 125 m). V sobotu (22.6.2013) v noci tu teroristi zastrelili 10 horolezcov, medzi ktorými boli pravdepodobne aj Peter ŠperkaTono Dobeš.

Skupina asi 15-tich teroristov oblečených v uniformách pohraničnej stráže prepadla základný tábor pod Nanga Parbat, v ktorom sa nachádzali členovia viacerých horolezeckých expedícií. Do tábora vtrhli pred polnocou, kedy sa väčšina horolezcov nachádzala vo svojich stanoch. Násilne ich zo stanov vytiahli, vzali im mobily, doklady a peniaze. Niekoľkým sa podarilo utiecť, no ostatných nemilosrdne popravili.

Prvé správy informovali o smrti piatich Ukrajincov, troch Číňanov, jedného Rusa, jedného Nepálca a jedného Pakistanca. Túto informáciu neskôr zmenili na základe výpovede poľskej horolezkyne Alexandry Dzik, ktorá vedie medzinárodnú expedíciu International Nanga Parbat Expedition 2013. Členovia expedície sa počas incidentu nachádzali v druhom výškovom tábore a na druhý deň zostúpili do základného tábora. Odtiaľ Alexandra informovala, že obeťami nie sú piati ale traja Ukrajinci a dvaja Slováci, členovia ukrajinsko-slovenskej expedície Peter Šperka a Tono Dobeš. Jeden z Číňanov útok prežil a jednou z obetí nebol Rus ale horolezec z Litvy. Obeťami teroristického útoku pod Nanga Parbat sa tak stalo celkom 10 horolezcov.

K útoku sa prihlásila pakistanska vetva Talibanu, ktorá ako dôvod uviedla pomstu za zabitie ich druhého najvyššieho veliteľa Valího Rahmána americkými jednotkami. „Títo cudzinci sú našimi nepriateľmi a my sa s hrdosťou prihlasujeme k zodpovednosti za ich zabitie a budeme pokračovať v takýchto útokoch.", vyhlásil člen skupiny Ahmed Marvat a dodal: „Poslali sme svetu správu, že USA musia skončiť s útokmi ."

Hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Boris Grendel zatiaľ správu o smrti dvoch Slovákov v Pakistane nepotvrdil ani nevyvrátil. Všetky správy sa zatiaľ zakladajú len na neoficiálnych informáciách, ktoré sa rôznia. Slovenský konzul v iránskom Teheráne intenzívne pracuje na získaní overených informácií.

Nanga Parbat sa nachádza na severe Pakistanu neďaleko čínskych hraníc. Táto oblasť bola doteraz vnímaná ako bezpečná, keďže základne teroristických skupín sú odtiaľto vzdialené stovky kilometrov. Militantné skupiny tak dokázali, že teroristické útoky dokážu previesť kdekoľvek v krajine.

Tento deň sa do kroník horolezectva zapíše čiernymi písmenami. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť všetkým pozostalým.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman