Menu

Koľko stojí výstup na Everest?

Lezenie na najvyšších horách sveta je v súčasnosti ako hra „kto zaplatí, polezie".  Chcete vystúpiť na Mount Everest? Pripravte si minimálne 30 tisíc dolárov. Pokiaľ si vyberiete agentúru zo západu, tá si zapýta aj 65 tisíc dolárov. Ak sa vyberiete na komfortnú súkromnú expedíciu s vlastným kuchárom a s prístupom na internet, cena môže vybehnúť až na 100 tisíc dolárov.

Ceny bežných nákladov pri výstupe na Everest sa za posledné roky nezmenili a to aj napriek dostupnosti lepších technológií, väčším možnostiam pri záchrane, rozšíreným sprievodcovským službám a zvýšeným nariadeniam vlády.  Veľa agentúr, ktoré v deväťdesiatych rokoch ponúkali výstup na Everest za 65 tisíc dolárov, ho za tú istú cenu predávajú aj v roku 2013. Lacnejšie ponuky expedícií zvýšili ceny kvôli novým nariadeniam nepálskej vlády,  ktorá určila cenu za prenájom Šerpov a nosičov. Vyzerá to, ako keby Everest bolo jedno z mála miest na svete, ktoré unikli inflácii.

Každý horolezec na Evereste musí zaplatiť fixné poplatky, bez ohľadu na to, ako lezie alebo s kým lezie.  Povolenie na výstup vydané nepálskou vládou stoji 70 tisíc dolárov pre sedem člennú expedíciu alebo 25 tisíc dolárov pre jednotlivca. Každá expedícia platí táborový poplatok, v ktorom je zahrnutý napríklad poplatok za odpad. Ďalej sa platí poplatok za styčného dôstojníka, ktorý zostáva s expedíciou v kempe.   Jeho úlohou je dohliadať na expedíciu, či koná v rámci svojho povolenia. Teda, či lezie na horu, na ktorú má povolenie, rovnako aj výstupovou cestou, ktorú si v povolení zvolili.

V základnom tábore sa všetky tímy spoločne poskladajú, aby vyplatili lekára kempu a Šerpov, ktorí sa starajú o zabezpečenie ľadopádu fixnými lanami.

Nemalou položkou je aj preprava vybavenia do základného tábora. Za jedného yaka zaplatíte 150 dolárov na deň. Táto cena je v celej krajine rovnaká. Pokiaľ chcete na Mount Everest vyliezť s doplnkovým kyslíkom, jedna fľaša Vás bude stáť 500 dolárov. Na jedného horolezca sa odporúča šesť fľašiek.

Mount Everest je preto pre nepálsku ekonomiku veľkým prispievateľom.  Takmer 3 milióny dolárov sa dostane do Nepálskej ekonomiky len z povolení na výstup. Ďalšie peniaze idú od turistov a horolezcov do miestnych hotelov, reštaurácií, leteckých spoločností a mnohých ďalších služieb, ktoré turisti v Nepále využívajú. Určitá časť z peňazí vybratých na povoleniach ide do rozvoja a udržiavania lokality pod Everestom, ako aj na podporu miestnych obyvateľov.

Významným faktorom ovplyvňujúcim celkové náklady na expedíciu sú aj mzdy Šerpov a vodcov. Celkové náklady ovplyvňuje jednak ich počet, ako aj nadmorská výška, do ktorej chcete ich služby využiť. Menšie horolezecké tímy využívajúce tieto služby tak v konečnom výsledku uhradia viac, ako skupiny s viacerými horolezcami, ktorí si tieto náklady rozpočítajú medzi viac osôb.

Lacnejšie agentúry znižujú náklady na expedície tým, že na expedícii sa zúčastní menší počet pomocného personálu. Ich ceny sú nižšie aj vďaka využitiu vodcov z radov miestnych Šerpov. Kedysi boli ako vodcovia komerčných expedícií využívaní výhradne horolezci zo západu (USA, Európa, Nový Zéland), ktorí mali dostatočné lezecké, lekárske a záchranárske skúsenosti. V súčasnosti však Šerpovia výrazne zlepšili svoje schopnosti, a tak bývajú využívaní ako sprievodcovia komerčných expedícií. Vodcovia zo západu sú drahší. Agentúry im za sezónu zaplatia 20-50 tisíc dolárov.

Drahšie agentúry ponúkajú svojim klientom v základnom tábore rôzne vymoženosti modernej doby, ktorých prevádzka a transport do a zo základného tábora niečo stojí. Horolezci sa však môžu spoľahnúť napríklad na presnú predpoveď počasia, satelitný telefón, počítače...

Pokiaľ máte ďalšie osobné nároky počas expedície, ako napríklad špeciálne stravovanie, budete si musieť zase priplatiť. Agentúry sa neraz stretávajú s takýmito požiadavkami. Často je vyžadované napríklad sushi, veľa piva, či vína, alebo aby dokonca kuchár expedície nebol Nepálec ale Európan.

Aj keď si myslíte, že už Vás žiadne platby nečakajú, buďte pripravení, že sa tak ešte môže stať. Neočakávané situácie a s tým spojené platenie, je bežnou praxou. Často sa stáva, že na odlety z Lukly sa čaká aj niekoľko dní. No keď si priplatíte, môžete odletieť oveľa skôr. Minulý rok jeden z horolezcov zaplatil až 4 tisíc dolárov za používanie WiFi.

Vystúpiť na najvyššiu horu sveta Mount Everest túži mnoho ľudí. No vyzerá to tak, že svoj sen si budú plniť len tí bohatší.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman