Menu

Branislav Pastor na vrchole Manaslu

Slovenská miniexpedícia Marmota Manaslu 2013 úspešne zavŕšila svoje pôsobenie na ôsmej najvyššej hore sveta, keď 25.septembra 2013 vystúpil na vrchol Manaslu (8163 m) Branislav „Maco" Pastor.

Tento deň bol na Manaslu mimoriadne úspešný. Veď okrem Branislava Pastora vystúpilo na vrchol ďalších 28 horolezcov a Šerpov. Medzi úspešnými žiaľ nebol druhý člen slovenskej expedície Juraj Rebro, ktorý sa pred vrcholom otočil. Obaja naši horolezci už zostúpili zostúpili do bezpečnej výšky.

Len dvojčlenná expedícia Marmota Manaslu 2013 dorazila do základného tábora vo výške 4700 metrov 7. septembra  2013. Okrem nich sa tu nenachádzala žiadna iná nekomerčná expedícia. Už o dva dni si postavili prvý výškový tábor a za ďalšie tri aj druhý tábor. 17.septembra stál vo výške 6800 metrov aj tretí výškový tábor, z ktorého si naplánovali útok na vrchol. Po víkende výdatnom na nový sneh prišla perióda pekného počasia, ktorú sa okrem Branislava Pastora a Juraja Rebra rozhodlo využiť ďalších asi 60 horolezcov. 24.septembra sa rozhodli postaviť si ďalší útočný stan vo výške 7450 metrov, z ktorého na druhý deň začali stúpať smerom k vrcholu. Vďaka priaznivému počasiu v tento deň stálo na vrchole Manaslu 29 horolezcov vrátane Slováka Branislava Pastora.

Pre Braňa Pastora, 33-ročného Bratislavčana, to bola už tretia expedícia na osemtisícový vrchol. V roku 2010 skončil pre zlé poveternostné podmienky len 150 metrov pod vrcholom Broad Peaku. O rok neskôr sa zúčastnil expedície na Cho Oyu, počas ktorej sa necítil sto percentne pripravený a na vrchol sa mu nepodarilo vystúpiť.

Braňovi k úspešnému výstupu na Manaslu gratulujeme a obom našim lezcom želáme šťastný návrat domov.

Branislav Pastor počas výstupu na Broad Peak

Branislav Pastor počas výstupu na Broad Peak

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman