Menu

Slovák Zoltán Pál chce prekonať Denisa Urubka

Každý horolezec určite sníva o výnimočnom výkone. Nie je tomu inak ani u slovenského horolezca Zoltána Pála, ktorý si vysníval veľkolepý plán. Zoltán chce vystúpiť na päť najvyšších vrcholov bývalého Sovietského zväzu a získať tak ocenenie Snežný leopard.

Vystúpiť na päť sedemtisícoviek je už sám o sebe skvelý výkon. Ale Zoltán Pál si zaumienil vyliezť na tieto hory za menej ako 42 dní, čím by prekonal doterajší rekord legendárneho Denisa Urubka. Kazašský horolezec vystúpil na päť najvyšších vrcholov ZSSR v roku 1999 a stihol to len za 42 dní. Podarí sa Zolovi prekonať Urubkov rekord starý už 15 rokov?

Zoltán Pál

„Milujem hory, pohyb, slobodu.", tak sa popisuje Zoltán Pál, horolezec, ktorý má za sebou viacero výstupov v pohoriach Európy a Ázie. Mnohí ho určite poznáte aj z filmu Rasťa Hatiara Slepá dôvera ako sprievodcu slepého horolezca Juraja Prágera, s ktorým vystúpil napríklad na Mont Blanc a Elbrus.

Tento rok Zolo plánoval len prípravu pre svoj sen, v rámci ktorej chcel vystúpiť na Pik Komunizmu, Pik Korženevskej a Pik Lenina. Rok 2015 mal byť ten, kedy sa pokúsi získať Snežného leoparda. No človek mieni a osud mení a Zolo nastupuje do náročného projektu už toto leto.

Zo začiatku nemohol Zolo nájsť na náročnú akciu parťáka, a tak bol rozhodnutý aj pre sólo výstupy. Teraz je to však už inak a do bývalých ruských krajín s ním pocestuje Karol Fisher. Ten síce nemá tak vysoké ambície ako Zolo, ale je ochotný do toho ísť a ako sám hovorí: „Aspoň sa zúčastním odvážneho plánu". Pre Zoliho to bude veľká pomoc minimálne na prechod cez ľadovce, ktoré pre osamelého horolezca predstavujú príliš veľké riziko. Ešte väčší rešpekt ako pred ľadovcovými trhlinami má však Zolo pred horou Pik Pobeda. „Je to hora hôr. Je to hodnotnejší výstup a náročnejší ako mnoho osemtisícoviek. Jeho šesť kilometrov ostrý hrebeň vo výške okolo 7000 metrov je previerka ako hrom a to ešte treba na vrchol a naspäť. Je tam zvláštna klíma a extrémna zima.", prezradil Zolo Pál.

Zoltán Pál a Juraj Práger na Elbruse
Zoltán Pál a Juraj Práger na Elbruse, zdroj: mchallenge.sk

Hory Snežného leoparda

Kto chce získať ocenenie Snežný leopard, musí vystúpiť na päť najvyšších hôr bývalého Sovietského zväzu:

 • Pik Komunizmu / Pik Imeni Ismail Samani (7495 m) - najvyšší vrchol Tadžikistanu a bývalého ZSSR a zároveň 50. najvyššia hora sveta. Ako prvý na túto horu vystúpil Yevgeniy Abalakov v roku 1933.
 • Pik Pobedy / Džengiš Čokusu (7439 m) - najvyššia hora Kirgizska a pohoria Ťanšan a zároveň najsevernejší vrchol prevyšujúci 7000 metrov. Pik Pobedy predstavuje najnáročnejší výstup z pätice vrcholov Snežného Leoparda. Ako prvý vystúpil na Pik Pobedy Vitaly Abalakov v roku 1956.
 • Pik Lenina / Kullai Aböalij ibni Sino (7134 m) - druhý najvyšší vrchol Pamíru a Kirgizska. Prvý úspešný výstup sa datuje do roku 1928.
 • Pik Korženevskej (7105 m) - leží v pohorí Pamír a je to tretí najvyšší vrchol Tadžikistanu. Prvý výstup na vrchol sa uskutočnil v roku 1953.
 • Chan Tengri (6995 m) - najvyšší vrchol Kazachstanu, druhý najvyšší vrchol Ťanšanu. Výška vrcholu je niekedy uvádzaná podľa výšky snehovej pokrývky (7010 m). Chan Tengri je považovaná za jednu z najkrajších hôr sveta. Ako prvý na vrchol vystúpil Michail Pogrebeckij v roku 1931.

Nie vždy bolo tomu tak, že pre ocenenie Snežný Leopard bolo potrebné vystúpiť na päť vrcholov. Od roku 1961 do roku 1984 v zozname chýbal Chan Tengri a stačilo teda vystúpiť na štyri vrcholy. Rovnako tomu bolo aj v období 1985-1989, ale zo zoznamu vypadol Pik Pobedy, ktorý bol nahradený práve Chan Tengri. Od roku 1990 je však potrebné vyliezť už na všetkých päť vrcholov.

Ocenenie Snežný leopard sa začalo udeľovať v roku 1961 a ako prvý ho získal Evgeny Ivanov. Všetkých päť vrcholov však ako prvý vyliezli v roku 1966 Kirill Kuzmin a Valentin Bozhukov. Celkovo tento titul získalo už viac ako 600 horolezcov z toho 31 žien. Zo Slovákov a Čechov sa to doposiaľ podarilo len štvorici horolezcov - Yuri Shveida, Jaromír Stejskal, Stanislav Šilhán a Miloslav Neumann. V roku 1989, kedy bola táto štvorica úspešná, však nebolo potrebné vystúpiť na Pik Pobedy. Ak by sa to podarilo Zoltánovi Pálovi, bol by prvým zo Slovenska a Čiech, ktorý by vystúpil na všetkých päť vrcholov.

Plán Zoltána Pála

Zolov plán na získanie Snežného leoparda je vystúpiť na všetkých päť vrcholov v priebehu 40 dní. Možno to znie jednoducho, ale vôbec to tak nie je. Okrem samotných náročných výstupov bude musieť Zolo absolvovať aj zdĺhavé presuny medzi horami, ktoré sú od seba vzdialené desiatky kilometrov. Na presuny preto využije vrtuľníky, ktoré ušetria čas aj energiu. Odlety vrtuľníkov sú však už dopredu stanovené, preto musel Zolo všetko precízne naplánovať, aby bol jeho pokus čo najrýchlejší, no pritom mal logicky dostatok času na každú horu.

Na Pik Lenina si Zoltán Pál vyhradil 5 dní, 13 dní na Pik Pobedy a Chan Tengri a 12 dní na Pik Komunizmu a Pik Korženevskej. Ostatné dni bude potrebovať na transport medzi horami. Na každý z vrcholov bude mať len jeden  vrcholový pokus. Zolo bude preto potrebovať aj kus šťastia a dobrého počasia. Zolo je však rozhodnutý vystúpiť na všetkých päť vrcholov aj v prípade, že by to nestíhal za plánovaných 40 dní.

Pred odletom na expedíciu plánuje Zolo najskôr 10 dňovú aklimatizáciu v Alpách a následne pobyt v hypokomore, ktorá by ho mala pripraviť na väčšie nadmorské výšky. S takouto aklimatizáciou chce následne zdolávať hory čo najrýchlejšie. Denne ísť veľké prevýšenia a vynechať niektoré z výškových táborov.

Rekord Denisa Urubka

Denis Urubko patrí jednoznačne k svetovej horolezeckej špičke súčasnosti. Každý rok predvádza skvelé výkony na najvyšších horách sveta. V súčasnosti sa pokúša o vylezenie novej cesty na Kančendžongu. O jeho výkonnosti hovorí aj fakt, že už vo veku 35 rokov stál na všetkých štrnástich osemtisícových vrcholoch a to bez použitia umelého kyslíka. Na Manaslu, Cho Oyu a Broad Peak vystúpil dokonca novými cestami.

Ešte predtým ako vystúpil na svoj prvý osemtisícový vrchol, sa ako 26-ročný predviedol skvelým výkonom. V priebehu 42 dní vystúpil na päť sedemtisícoviek a získal tak ocenenie Snežný leopard. Jeho rekord z roku 1999 nebol doteraz prekonaný.

Harmonogram výstupov Denisa Urubka:

 • 16. júl - Pik Lenina
 • 27. júl - Pik Korženevskej
 • 7. augusta - Pik Komunizmu
 • 19. augusta - Chan Tengri
 • 24. augusta - Pik Pobedy
Zaujímavý rekord drží ruský horolezec Boris Korshunov, ktorý Snežného leoparda získal až deväť krát (1981-2010), pričom posledný krát sa mu to podarilo vo veku 69 rokov.

Na Zola čaká neľahká úloha, pri ktorej mu určite budeme všetci držať palce.

Pik Lenina
Pik Lenina, zdroj: wikipedia.org

Pik Komunizmu
Pik Komunizmu, zdroj: wikipedia.org

Pik Korženevskej
Pik Korženevskej, zdroj: wikipedia.org

Pik Pobedy
Pik Pobedy, zdroj: wikipedia.org

Chan Tengri
Chan Tengri, zdroj: wikipedia.org

 • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman