Menu

Úspešný víkend na osemtisícovkách

Najvyššia hora sveta Mount Everest, zdroj: wikipedia.org Najvyššia hora sveta Mount Everest, zdroj: wikipedia.org

Minulý víkend bol v Himalájach skutočne úspešný, keď sa desiatkam horolezcov z rôznych horolezeckých expedícií podarilo vystúpiť na Mount Everest, Makalu a Cho Oyu.

Po prvý krát v tomto roku uspeli horolezci na Mount Evereste (8848 m). Najvyššia hora sveta pustila na svoj vrchol ako prvú čínsku horolezkyňu Jing Wang spolu s piatimi Šerpami (Da Gelje , Tashi , Passang Dawa , Lhakpa Nuru , Lhapka Gelje). Na vrchol vystúpili 23. mája o 18:20. Po tohtoročnej tragédii na Evereste sa zdalo, že sezóna na južnej strane hory skončila. Jing Wang sa však nechcela vzdať svojho sna a spolu s piatimi Šerpami sa rozhodla expedíciu neukončiť. Keďže po páde lavíny zostala cesta cez nebezpečný ľadopád neprechodná, Jing Wang sa rozhodla dostať sa do druhého výškového tábora vrtuľníkom.

Rovnakým spôsobom sa do C2 dostala aj americká horolezkyňa Cleo Weidlich, ktorej cieľom bol výstup na Lhotse. Dostala sa však len kúsok nad tretí tábor.

Mount Everest zo severu

Severná strana Mount Everestu je túto sezónu rušnejšia ako jej južný náprotivok a niekoľko tímov sa dostalo ma vrchol 24. aj 25. mája. Nikomu sa to však nepodarilo bez použitia umelého kyslíka. 23. mája to vo výške 7600 metrov otočili Peter Hámor a Horia Colibasanu. Ralf Dujmovits po ťažkej noci vo výške 8300 metrov začal zostupovať. Ťažké podmienky prinútili k ústupu aj Davida Kleina, ktorý sa otočil vo výške 8600 metrov. Nemecký horolezec Jurgen Greher ustúpil z výšky 7900 metrov pre zdravotné problémy, zatiaľ čo jeho lezeckému partnerovi sa podarilo dosiahnuť výšku 8500 metrov, kde ho k ústupu prinútil silný vietor.

Zo severu dosiahli vrchol členovia medzinárodnej horolezeckej expedície Everest. Najskôr na vrchol vystúpili 24. mája o 5:50 Atanas Skatov a Phur Gyaljen Sherpa, po nich 25. mája o 7:38 Poliak Ryszard Pawlowski a Pasang Sherpa. Dve hodiny po nich stáli na treťom póle Zeme horolezci z Indie Baidya Biplab a Debabbrata Mukherjee spolu so Šerpami Ngima Kanchhom a Pemba Tenjim. Len päť minút po nich sa na vrchol postavil aj 72-ročný Bill Burke, ktorého sprevádzali Gyaluk Sherpa a Mingma Nuru.
25. mája dosiahli vrchol Everestu aj indickí teenageri Purna Malavath a Anand Sadhanapalli. Purna Malavath sa vo veku 13 rokov a 11 mesiacov stala najmladšou ženou, ktorej sa podarilo vystúpiť na najvyššiu horu sveta.

Veľmi úspešnou expedíciou sa stala výprava 7-Sumit-Club, keď v sobotu na vrchol vystúpilo 15 členov (sedem klientov, sedem Šerpov a vedúci expedície Noel Hanna) a v nedeľu sa to podarilo zostávajúcim 16-tim členom tímu. Veľmi úspešné boli aj ďalšie komerčné expedície, keď na vrchol vystúpilo ďalších 36 horolezcov z troch tímov.

Úspešná bola aj expedícia z Malty, z ktorej na vrchol vyliezli traja členovia - Gregory Attard, Matthew Xerri a Douglas Barbaro Sant.

Cez víkend to žilo aj na Makalu

Po takmer dvadsiatke úspešných horolezcoch na piatej najvyššej hore sveta v termíne 17. – 19. mája, dosiahli vrchol Makalu (8463 m) ďalší horolezci 25. mája. Austrálska horolezkyňa Christine Burke napísala na svojej stránke: „ABC sme opustili 22.mája okolo deviatej hodine s ďalšími asi 35 horolezcami vrátane Šerpov. Pravdepodobne to bude posledná šanca pre mnohých z nás dostať sa na vrchol." Christine Burke nakoniec na vrchol vyšla a dosiahla tak svoju šiestu osemtisícovku. Na vrchol vyšla spolu s Američanom Vance Cookom a Šerpami Lakpa Sherpa, Ngima Sherpa a Galden Sherpa o šiestej hodine ráno.

Willie Benegas a 16 ročný dobrodruh Matt Moniz, ktorí v tejto sezóne už vystúpili na Cho Oyu, prišli do ABC pod Makalu 22. mája. O tri dni neskôr dosiahli vrchol ráno o 4:30 v sprievode Nima Kanchha Sherpu a Pemba Sherpu.

Americký teenager Matt Moniz
Americký teenager Matt Moniz vystúpil túto sezónu už na dve osemtisícovky.

Na vrchol Makalu sa postavil aj indický horolezec Ashish Mane, ktorý sa pred týždňom musel otočiť len 150 metrov pod vrcholom. Tento krát sa mu to podarilo v sprievode Dorji Sherpu a Temba Sherpu. 25. mája dosiahli vrchol Makalu aj všetci členovia tímu Himex.

Ďalší horolezci boli úspešní aj na šiestej najvyššej hore sveta Cho Oyu (8201 m).

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman