Menu

Po páde lavíny na Dhaulagiri nezvestní dvaja Slováci

Po niekoľkodňovom výdatnom snežení padlo v Himalájach veľa lavín. Jedna žiaľ zasiahla základný tábor pod Dhaulagiri, na ktorej práve pôsobila slovenská expedícia. Podľa správ sú nezvestní dvaja Slováci a traja Nepálci.

Len ťažko sa píšu slová na tento článok. Pri správe tohto typu si hovoríte, nech je to radšej len sen. Žiaľ nie je. Správy z Nepálu hovoria o dvoch nezvestných Slovákoch. Zatiaľ máme len neúplné informácie. Lavína sa z Dhaulagiri zrútila v utorok 14.októbra 2014 a nie je celkom jasné, či dopadla priamo na základný tábor alebo v jeho blízkosti. Zdroje však jasne uvádzajú, že po páde lavíny ostali nezvestní dvaja Slováci. Jeden zdroj uvádza mená Majan Martik (60 rokov) a Vladimir Skavar (58 rokov), mená z druhého zdroja sú John Matik a Vladimir Syvansar. Aj keď sú mená nepresné, podobnosť mien a veku je pre nás jasná. Nezvestní sú zrejme vedúci expedície Janko Matlák a jeho parťák z niekoľkých expedícií Vladimír Švancár.

Ostatných ôsmich členov expedície (sedem Slovákov a jedného Čecha) museli zo zajatia snehu vyslobodiť v stredu pomocou vrtuľníka.

Posledná správa od chalanov bola z pondelka 13.októbra 2014. Na svojej expedičnej stránke dhaulagiri2014.expedition.sk písali: „Sneží, sneží, stále sneží .... Stále čakáme v BC na lepšie počasie :( Všetci veríme, že sa počasie ešte umúdri."

Janka Matláka sme vyspovedali pred odchodom na expedíciu Dhaulagiri 2014 - rozhovor s Jánom Matlákom.AKTUALIZÁCIA 15.október 2014 20:30

Máme nové informácie priamo od Sonama Sherpu, ktorého agentúra zabezpečovala našej expedícii servis v Nepále. Sonam žiaľ potvrdil, že po páde lavíny ostali nezvestní Janko Matlák a Vlado Švancár spolu s tromi nepálskymi pomocníkmi. Ostatných členov expedície dnes vrtuľníkom previezli do mesta Pokhara. Traja miestní Sherpovia dnes pátrali po nezvestných, zatiaľ neúspešne. Zajtra sa k nim majú pridať dvaja chalani z našej expedície.AKTUALIZÁCIA 16.október 2014 14:00
 

Dnes žiaľ prišla z Nepálu smutná správa. Miestna televízia informovala, že dnes záchranári našli v základnom tábore pod Dhaulagiri telá našich horolezcov Janka Matláka a Vlada Švancára ako aj troch nezvestných Nepálcov. Ostatní chalani sú v Pokhare. Všetci sú na tom zdravotne dobre a bez vážnejších zranení. Čoskoro by sa všetci ôsmi mali vrátiť domov. Žiaľ Janko Matlák a Vlado Švancár sa s nimi nevrátia. V osudný večer 14.októbra 2014 boli práve títo dvaja vo svojich stanoch, ktoré lavína zasypala. Ostatní členovia expedície boli v spoločenskom stane, ktorý lavína zrejme nezasiahla plnou silou.

Rodinám a blízkym priateľom chcem vyjadriť úprimnú sústrasť. A chlapcom poslať pozdrav tam hore...

Fotografie zo základného tábora pod Dhaulagiri po páde lavíny, zdroj: Nima Namgyal Sherpa


 

Ján Matlák
Ján Matlák, vedúci expedície Dhaulagiri 2014

Vladimír Švancár
Vladimír Švancár

Po zistení nových informácií budeme článok aktualizovať...

Komentujúci

 • Hosť (Peter)

  Janko Matlak, som presvedceny, ze sa dokaze vratit medzi nas. Dobri ludia a spravni kamarati nemozu takto koncit...Verim v stastny koniec.

 • Hosť (Matej)

  Taktiež dúfam v štastný koniec, veľa síl.. verím že to može este dobre skoncit.

 • Hosť (Sebastian)

  Sused dufam za sa vratis v poriadku.

 • Hosť (Janko)

  Aj priatelia z východu (Košice) dúfajú v šťastný koniec a myslia na Vás

 • Hosť (Rezo)

  Žiaľ, nevráti...

  http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/znamych-slovenskych-horolezcov-v-nepale-zabila-lavina-633110

  Úprimnú sústrasť.

 • Hosť (michal)

  :( R.i.P

 • Hosť (portos)

  Bohužial nemá to šťastný koniec R.I.P.

 • Hosť (Janko a Erna)

  R.I.P.

 • Hosť (Libor)

  S Jankem jsem se před dvěma lety setkal na Žabím koni a potom jsme poseděli v chatě na Popradském plese. Dlouho jsem nepotkal tak báječného a sympatického horolezce. Slíbili jsme si další setkání a já nemůžu uvěřit, že to se již neuskuteční. Sbohem Janko a klid Tobě i ostatním, kteří se již z milovaných hor nevrátí

 • Hosť (Matúš)

  Chalani, budete nám chýbať !

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman