Menu

Správa o lavíne pod Dhaulagiri

Členovia expedície v základnom tábore pod Dhaulagiri Členovia expedície v základnom tábore pod Dhaulagiri

Je tomu už päť dní, čo slovenskú expedíciu s cieľom vystúpiť a zlyžovať siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulagiri (8167 m) postihla obrovská tragédia. V čase, keď sa všetci jej členovia nachádzali v základnom tábore, spadla z hory veľká lavína. Ján Matlák a Vladimír Švancár pod lavínou žiaľ ostali. Zvyšný členovia expedície dnes opísali celý priebeh tohto nešťastného dňa.

Správa od členov expedície:

Snežilo už 24 hodín a výška snehu v BC dosahovala už okolo dvoch metrov. Aj z dôvodu nebezpečenstva zavalenia našich malých stanov, ktoré už takmer nebolo možné odhrabávať od snehu, sme sa rozhodli, že musíme udržať aspoň veľký jedálenský stan. Okolo 20:30 sa Janko a Vlado rozhodli, že pôjdu predsa len spať do svojho stanu. Kuchár Kumar šiel spať do kuchyne a jeho dvaja pomocníci do svojho stanu za kuchyňou. Za celý deň padli desiatky lavín z okolitých žľabov, ale bolo to vždy v bezpečnej vzdialenosti od BC. Okolo 20:00 zasiahla tábor tlaková vlna z lavíny z Tukuche pomerne veľkou silou. A to sme netušili, že to bola posledná výstraha pred priamym zásahom nášho BC.

V stane sme teda ostali ôsmi a pravidelne sme chodili von čistiť stany a kontrolovať tábor. Traja z nás sa práve chystali von, keď podľa zvuku bolo jasné, že lavína, ktorú sme počuli, išla naším smerom. Náraz veľkej masy snehu okamžite zdeformoval náš stan, aj keď nie úplne. Na rozdiel od malých stanov sme sneh od stanu neodhadzovali, ale utláčali tak, že vznikli pevné snehové steny. Lavína ich nerozbila, ale sa na nich skĺzla a v stane zostal minimálny, ale predsa len nejaký priestor na prežitie. Rôzne zatlačení na stôl, pod stôl a podobne, sme všetci začali komunikovať a uistili sa, že žijeme a sme relatívne nezranení. Bohužiaľ, v stane sme mali pustený plynový ohrievač položený na podlahe a ten nám rýchlo spotrebovával kyslík. O chvíľu sa stanom začal síriť dym z tlejúcej podlahy a situácia začala byt kritická. Nikto ale nespanikáril a robil, čo mohol, musel a vedel. Podarilo sa vypnúť ohrievač, prerezať strechu stanu a pomerne rýchlo prehrabať tunel cez vyše metrovú vrstvu snehu.

Skoro zázrakom sme sa všetci dostali po cca 20 minútach von a začali sme v snehovej búrke, ktorá stále zúrila okolo, hľadať našich kamarátov. Ich stany sme ale nenašli. Pomocou lavínovej sondy sme našli časť rozbitého stanu. Holými rukami sme sa snažili kopať v tvrdom lavínovom snehu, ale bez výsledku. Dva stany na okraji tábora zostali nepoškodené. Vzali sme spacáky a nejaké veci na prežitie a opustili BC v obavách z ďalšej lavíny. Asi 70 metrov od BC pri obrovskej skale a v protisvahu od miesta pádu lavíny, sme sa rozhodli prečkať noc. Asi po dvoch hodinách sa nám podarilo urobiť záhrab, kde sme sa pred zimou a vetrom schovali. Ešte počas vyhrabávania sa zo stanu, sa nám našťastie podarilo zachrániť aj satelitný telefón. Okolo 01:00 sa počasie pod Dhaulagiri ukľudnilo a začalo byť jasno a ticho. Posledná lavína, ktorá padla, bola tá, ktorá zasiahla náš BC.

Ešte v noci sme cez naše manželky kontaktovali Nepálsku agentúru a začali tak náš pokus o transport z BC. Nemali sme vodu ani potraviny, napriek tomu sme mizernú noc prečkali bez omrzlín a iných zdravotných ťažkostí. Ráno sme vybudovali pristávaciu plochu pre vrtuľník a pomohli sa dostať ďalším 12 ľuďom z nemeckej trekovej skupiny do bezpečia. Nakoniec bolo potrebných 6 letov vrtuľníka na prevoz do Beni a Pokhary. Telá našich kamarátov sa podarilo nájsť až nasledujúci deň pod 1,5 metrovou vrstvou snehu. Momentálne sa vybavujú všetky formality na prevoz tiel na Slovensko a pokúšame sa zmeniť odlet na čo najskorší možný termín.

Rodinám, manželkám, deťom a priateľom našich kamarátov aj touto cestou vyjadrujeme hlbokú sústrasť a nesmierny žiaľ nad ich stratou. Česť ich pamiatke.

Jano, Laco, Harry, Peťo, Vlado, Miro, Rasťo a Jirko.

Všetko o expedícii Dhaulagiri 2014 nájdete na stránke dhaulagiri2014.expedition.sk

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman