Menu

Horolezci sú už blízko vrcholu Nanga Parbat

Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol na Nanga Parbat, foto: Tomek Mackiewicz Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol na Nanga Parbat, foto: Tomek Mackiewicz

Deviata najvyššia hora sveta, často prezývaná aj zabijácka hora, doteraz napriek viacerým pokusom na svoj vrchol v zime nikoho nepustila. Tento krát sú ale Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol veľmi blízko dosiahnutia sna o vrchole Nanga Parbat.

Poľský horolezec Tomek Mackiewicz a francúzska horolezkyňa Elisabeth Revol sa na Messnerovej trase z roku 2000 dostali už do výšky 7000 metrov. Je to ich tretí výstup počas tejto expedície. Počas prvých dvoch sa aklimatizovali a zafixovali si cestu do výšky 6000 metrov.

Po druhom výstupe si obaja horolezci pár dni oddýchli v základnom tábore a 9. januára 2015 začali opäť liezť na horu. Na druhý deň dosiahli druhý výškový tábor. Tomek dúfal, že toto by mohol byť vrcholový pokus. Svojmu tímu, ktorý ho podporuje doma v Poľsku, oznámil: „Zajtra pretraverzujeme ľadovec vpravo, budeme sa držať výstupovej trasy. A potom priamo hore. Dúfam, že o štyri dni, ak vydrží počasie, sa napojíme na cestu Hermana Buhla."

No práve počasie zmarilo ich plány. Silný vietor ich uväznil v C2 do 12. januára. Nasledujúci deň vietor zoslabol a dvojica vystúpila do tretieho tábora (6600 m). 13. januára informoval Tomek Mackiewicz svoj tím: „Sme v C3 vo výške 6600 metrov. Útvary, ktoré sme dnes preliezli, boli najkrajšie v mojom horolezeckom živote. Zajtra by sme mali byť v 7200 metroch. Potom by mal nasledovať vrcholový útok. Táto línia je nádherná, ale zároveň je to aj poriadny hardcore. Stále fúka, ale my sme aj tak v pohybe. Elisabeth je tvrdá žena. Studená ako peklo :-)"

Aj na ďalší deň, 14. januára, sa dvojici darilo a vystúpili približne do výšky 7000 metrov, kde postavili štvrtý tábor. „Sme v C4 okolo 7000 metrov. Zajtra budeme pokračovať trocha vyššie, ale pomaly, keďže vzduch je tu už dosť riedky. Výhľady odtiaľto sú úžasné." Zatiaľ nie je známe, či sa už teraz pokúsia o vrchol, alebo ešte zlezú do základného tábora, aby si oddýchli a skúsia to neskôr.

Rusi napredujú hore

Štvorica ruských horolezcov sa v posledných dňoch dostala na trase Schell do výšky 6000 metrov. „Vo výške 6000 metrov sme spravili depozit a fixné laná sme upevnili až po hrebeň. Odtiaľ nás však zahnal silný vietor, a tak sme sa vrátili do základného tábora.", informujú členovia expedície. 14. januára však opäť všetci nastúpili do steny.

Daniel Nardi na Mummeryho ceste

Po prvom pokuse dostať sa k Mummeryho rebru Daniel Nardi 12. januára napísal: „Práve som sa vrátil z výšky 5100 metrov, kde som v ľade natiahol fixné laná. V nasledujúce dni plánujem natiahnuť ďalšie laná, ktoré nás dostanú na začiatok Mummeryho rebra."

Iránci zatiaľ pod Nanga Parbat nedorazili

O prvý zimný výstup sa chcú pokúsiť aj horolezci z Iránu. Kvôli problémom s vízami však táto expedícia pod Nanga Parbat ešte nedorazila. Snažia sa však, aby problém čo najskôr vyriešili a mohli sa pustiť do ľadových svahov hory.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman