Menu

Alex Txikon smeruje pod Nanga Parbat

Alex Txikon na ceste do Islamabadu, zdroj: alextxikon.com Alex Txikon na ceste do Islamabadu, zdroj: alextxikon.com

Zimná sezóna na Nanga Parbat je v plnom prúde. Vystúpiť na vrchol deviatej najvyššej hory sveta sa momentálne pokúša viacero expedícií. Čoskoro k nim pribudnú ďalší dobrodruhovia pod vedením španielskeho horolezca Alexa Txikona.

Po sklamaní s nevydarenou zimnou expedíciou na K2, si Alex Txikon na túto zimu našiel nový cieľ: Nanga Parbat (8126 m). Pre Alexa sa stala táto expedícia novou výzvou a podnetom, aby v zime predsa len túto časť sveta navštívil. V tíme so španielskym horolezcom budú dvaja skúsení Pakistanci, Muhammad Ali "Sadpara" a Muhammad Khan, ktorí majú za sebou už viacero úspešných výstupov na vysoké hory.

Alex odcestoval do Islamabadu s nádejou, že sa mu podarí splniť sen mnohých horolezcov, vystúpiť v zime na Nanga Parbat, deviatu najvyššiu horu sveta a druhú v Pakistane. Táto najzápadnejšia osemtisícovka je spolu s K2 jedinou z najvyšších vrcholov sveta, na ktorú v zime ešte nikto nevyliezol. A nie je to tým, že by o zimné výstupy na Nanga Parbat nebol záujem. Táto hora v najchladnejšom období roka odolala už viac ako dvadsiatim expedíciám, pričom prvý pokus uskutočnili Poliaci už v sezóne 1988/89. Aj doteraz najúspešnejší pokus majú na svedomí poľskí horolezci, keď v roku 1997 dosiahli výšku 7700 metrov.

Alexa Txikona čaká najskôr niekoľko dňový pochod pod horu. Do základného tábora by mal doraziť koncom tohto týždňa. Aj keď najviac uvažuje, že by svoj pokus uskutočnil v Diamírskej stene, nie je o tom ešte skalopevne presvedčený. „Možno si to ešte v základnom tábore rozmyslím. Uvidím, aké podmienky budú na hore a možno nakoniec zvolím Kirshofferovu alebo Messnerovu cestu. Uvidíme.", napísal Alex na svojej stránke.

Alex Txikon (1981) je rodák z baskického mestečka Lemoa. Lezeniu sa začal venovať v roku 1995. Po absolvovaní prvých náročných výstupov v Alpách a na Pamíre, vystúpil v roku 2003 na Broad Peak, svoju prvú osemtisícovku. Nasledovali ďalšie expedície v Himalájach a Karakorame, počas ktorých bol úspešný na väčšine osemtisícových vrcholoch. Dva krát sa pokúšal o zimný výstup na Gasherbrum I. Oba pokusy skončili neúspešne a druhý žiaľ aj tragicky, keď zahynuli jeho traja spolulezci.

Dúfajme, že sa mu podarí napraviť si chuť po zrušení nádejnej expedície na K2 a na Nanga Parbat predvedie svoje horolezecké skúsenosti.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman