Menu

Tomek Mackiewicz sa na Nanga Parbat zrútil do trhliny

Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol v základnom tábore pod Nanga Parbat, foto: Alpine Adventure Guides Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol v základnom tábore pod Nanga Parbat, foto: Alpine Adventure Guides

Aj keď vládne na Nanga Parbat krutá zima, na hore začína byť riadne horúco. Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol zaznamenali na Nange historicky druhý najúspešnejší zimný pokus, no návrat dole sa stal pre Tomeka takmer osudným.

Poľský horolezec Tomek Mackiewicz si so svojou francúzskou spolulezkyňou postavili štvrtý tábor vo výške 7000 metrov. „Vyššie to nešlo, podmienky to neumožňujú.", povedal Tomek. Napriek krutej zime obaja pokračovali na ďalší deň vo výstupe a podarilo sa im vystúpiť až do výšky 7800 metrov. „Boli sme už pri ceste Hermana Buhla, ktorý ako prvý vystúpil na Nanga Parbat. Bolo už však príliš neskoro a rozhodli sme sa pre návrat. Aj keď sme boli už len 300 výškových metrov pod vrcholom, v skutočnosti nás od vrcholu delilo ešte viac ako dva kilometre. Nebolo možné dostať sa až na vrchol.", povedal Tomek Mackiewicz, ktorý spolu s Elisabeth Revol zvolili pre svoj výstup Messnerovu cestu v Diamírskej stene.

Doterajším najúspešnejším zimným pokusom na Nanga Parbat tak ostáva výstup poľského horolezca Zbigniewa Trzmiela, ktorý sa v roku 1997 dostal do výšky 7850 metrov. Tohtoročných 7800 metrov Tomeka a Elisabeth je zatiaľ druhým najúspešnejším pokusom.

Tomek Mackiewicz spadol do trhliny

Cestou dole mal Tomek nehodu. Vo výške asi 6500 metrov spadol do trhliny. „Elisabeth šla ako prvá. Je veľmi ľahká, takže snehový most prešla bez problémov. Ja som spravil dva kroky a odrazu začal pod mnou padať sneh. Chcel som bežať, ale už som padal dole. Nemal som nad tým žiadnu kontrolu. Pozrel som sa hore. Vnímal som, ako sa mi obloha vzďaľuje kozmickou rýchlosťou. Oprel som sa o stenu a môj pád nejako skončil po 50 metroch. Žil som.", povedal Tomek Mackiewicz.

Elisabeh mu okamžite pribehla na pomoc, ale z okraja trhliny ho nevidela. Podarilo sa im nadviazať hlasový kontakt. „Neexistoval žiadny spôsob, ako by som sa odtiaľ dostal sám. Vytiahla ma odtiaľ Elisabeth. Mám silné pomliaždeniny a myslím, že mám prasknuté rebro. Možno aj prepichnuté pľúca. Ale som nažive. Tento rok pre mňa expedícia končí. Je to škoda, lebo pred nehodou som mal v pláne uskutočniť ďalší pokus o vrchol."

Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol sú už v bezpečí základného tábora. Žiaľ pre najiniciatívnejšieho horolezca na zimných expedíciách na Nanga Parbat (má ich za sebou už päť), sa táto expedícia končí.

Lezenie na Nanga Parbat pokračuje

Okrem poľského horolezca a jeho francúzskej kolegyne sa o rovnaký sen pokúša aj ruská expedícia, ktorá pôsobí na výstupovej trase Schell.
Taliansky horolezec Daniele Nardi so svojim spolulezcom Robertom Della Monachem prekonali 16.januára ľadovec medzi klasickou trasou a Mummeryho rebrom. Postavili druhý výškový tábor a vrátili sa do základného tábora. Daniele na svoj blog napísal: „Mali sme v úmysle ostať tam viac dní a ísť sa pozrieť vyššie, bližšie k hrebeňu a možno postaviť stan na jeho začiatku. Nakoniec sme sa však rozhodli ísť dole. Naše rozhodnutie padlo na základe uspokojivej práce na ľadovci, ktorý je v tomto období naozaj ťažké prekonať, ale tiež, a to predovšetkým z obavy o našich dvoch expedičných priateľov Elisabeth a Tomeka, ktorí boli už desať dní mimo základného tábora a nemali sme s nimi priame spojenie."

Po komunikácii so Jeanom Revolom, manželom Elisabeth, ktorý ohlásil, že Elisabeth a Tomek sú v poriadku a sú na ceste do základného tábora, sa taliansky horolezec v nedeľu vrátil opäť na výstupovú trasu.

Práve Daniele Nardi urobil pred pár dňami horúco pod Nanga Parbat svojim vyhlásením. Podľa Daniela si odmietli Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol so sebou vziať vysielačky, vďaka ktorým mali byť v spojení so základným táborom. Reakcia Daniela nenechala na seba dlho čakať a podľa jeho slov, oboch vylúčil z expedície, ktorej bol taliansky horolezec vedúcim.

K celej situácii sa po príchode do základného tábora vyjadril aj Tomek Mackiewicz: „Nie je to pravda, nikto nám žiadne vysielačky neponúkol. A keď sme odchádzali na horu, tak Nardi nebol v základnom tábore, pretože sa snažil dostať k Mummeryho rebru. Chcel, aby sme tam šli s ním, ale odmietli sme, lebo sme už mali iný plán. Mimochodom, už na začiatku som mu povedal, že nechcem liezť tou cestou. Dohodli sme sa, že budeme používať spoločnú základňu, aby sme ušetrili náklady."

Daniele Nardi na Nanga Parbat
Daniele Nardi na Nanga Parbat, zdroj: danielenardi.org

Základný tábor pod Nanga Parbat
Základný tábor pod Nanga Parbat, zdroj: danielenardi.org


  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman