Menu

Rusi tesne pred vrcholovým útokom na Nanga Parbat

Nanga Parbat, foto: Ahmed Sajjad Zaidi Nanga Parbat, foto: Ahmed Sajjad Zaidi

„Vietor o rýchlosti 100 km/h, snehová fujavica, takmer žiadna viditeľnosť, pravý februárový mráz. Čakáme na zlepšenie počasia.", tak znela včerajšia správa od ruského tímu, ktorý sa momentálne nachádza vo výške 7150 metrov na Nanga Parbat.

Ruskí horolezci Nickolay Totmjanin, Serguey Kondrashkin, Valery Shamal a Victor Koval dorazili do základného tábora na rupálskej strane Nanga Parbat koncom decembra s cieľom uskutočniť prvý zimný výstup na deviatu najvyššiu horu sveta. Po troch týždňoch mali na trase Schell postavené už prvé tri výškové tábory a vo výške 7150 metrov založili depozit. Vo výške nad 6000 metrov potrápil tím náročný tvrdý ľad. Na celej trase Rusi zafixovali približne 700 metrov.

Po postavení tretieho tábora a založenia depozitu v 7150 metroch sa Rusi 20. januára vrátili do základného tábora, aby si oddýchli. Po týždni strávenom pre zlé počasie v stanoch museli opäť otvoriť cestu do výšky 4600 metrov. Zo základného tábora vyrazili opäť 28. januára. Predpoveď počasia hlásila koniec snehovým prehánkam, no vietor bol naďalej rovnako silný. Rýchlosť vetra dosahovala vo vyšších polohách až 100 km/h. Napriek tomu sa ruskí horolezci rozhodli pokračovať vo výstupe a 31. januára dosiahli výšku 7150 metrov, kde zmenili svoj depozit na štvrtý výškový tábor.

Na druhý deň chceli pokračovať smerom na diamírsku stranu Nanga Parbat, ale tvrdé podmienky na hore ich ďalej nepustili. Všetci štyria sú momentálne v C4 a čakajú na lepšie počasie. Podľa predpovedí by sa dnes večer mal vietor zmierniť, no napriek tomu by celý týždeň mal dosahovať ešte stále úctyhodnú silu 50 km/h. Rusov určite čaká ešte extrémne náročná cesta k vrcholu. Veď najrýchlejší výstup z ich momentálnej pozície a späť trval v letných podmienkach dva dni.
Ešte pred samotným odchodom na expedíciu prehlásil ruskí tím, že ich plánom je vziať so sebou na vrcholový útok malý útočný stan, ktorý chcú použiť pri výstupe z posledného výškového tábora. Horolezcom budeme držať palce pri ich pokuse a možno bude konečne zimný vrchol Nanga Parbat dosiahnutý.

Zatiaľ najúspešnejší tohto sezónny zimný pokus na Nanga Parbat sa podaril dvojici Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol, ktorí pred vyše týždňom dosiahli výšku 7800 metrov. Cestou dole sa poľský horolezec zrútil do trhliny a nebyť jeho francúzskej kolegyne, z trhliny by sa určite nedostal.

Ruskí horolezci na letisku pred odletom na Nanga Parbat
Ruský tím: Nickolay Totmjanin, Serguey Kondrashkin, Valery Shamalo a Victor Koval.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman