Menu

Alex Txikon a Daniele Nardi boli tesne pod vrcholom Nanga Parbat

Prekonávanie hlbokého snehu cestou do C3, zdroj: alextxikon.com Prekonávanie hlbokého snehu cestou do C3, zdroj: alextxikon.com

Takmer sa to podarilo. Stačilo kúsok a na vrchol Nanga Parbat mohli po prvý krát v histórii vystúpiť horolezci v zime. Malá chyba však zapríčinila, že hora odolala aj tomuto pokusu.

Nanga Parbat, jedna z dvoch posledných osemtisícoviek, na vrchole ktorých ešte v zime nestála ľudská noha, bola aj túto sezónu pod náporom viacerých expedícií. Najúspešnejší pokus uskutočnil Poliak Tomek Mackiewicz spolu so svojou francúzskou spolulezkyňou Elisabeth Revol, keď dosiahli výšku 7800 metrov. Pre pokročilý čas sa však rozhodli otočiť k návratu, počas ktorého Tomek spadol do trhliny a takmer prišiel o život. Dvojica sa následne rozhodla ukončiť svoje pôsobenie na hore. Po neúspešných pokusoch skončili aj ruskí a iránski horolezci.

Pod horou sa aj naďalej rozhodol ostať taliansky horolezec Daniele Nardi, ku ktorému sa neskôr pridal Alex Txikon. Ten sa mal pôvodne zúčastniť zimnej expedície na K2 spolu s Denisom Urubkom. Keď nedostali od čínskej vlády povolenie na výstup, Alex sa rozhodol skúsiť to na Nanga Parbat. Dvojku skúsených alpinistov doplnili dvaja miestni horolezci Muhammad Ali "Sadpara" a Muhammad Khan. Čerstvé sily boli na hore hneď poznať a tím rýchlo postupoval hore. Zastavilo ich však niekoľkodňové sneženie, počas ktorého napadlo až niekoľko metrov snehu.

8.marca prišla zmena a konečne sa vyčasilo. Štvorica horolezcov neváhala a napriek veľkému množstvu snehu vyrazili zo základného tábora. Každý deň ich čakala náročná cesta v hlbokom snehu a za silného vetra. S vynaložením všetkých síl sa nakoniec 12.marca Alex Txikon, Daniele Nardi a Ali Sadpara dostali do výšky 7200 metrov, kde založili štvrtý výškový tábor a v noci sa chystali vyraziť smerom k vrcholu.

Na dnes hlásili zlepšenie počasia, vietor mal zoslabnúť a aj teplota mala dosahovať príjemnejších hodnôt oproti predošlým dňom...

Trojica vyrazila z C4 o druhej ráno miestneho času. Predpoveď vyšla na výbornú. Hore bolo takmer bezvetrie, na oblohe neboli žiadne mraky a teplota ako keby na nich svietilo slnko. Aj snehové podmienky im priali. O 7:45 prekročili hranicu 8000 metrov. Všetko naznačovalo tomu, že tento pokus by mohol byť úspešný a Nanga Parbat bude po prvý krát vylezená v zime.

Ďalšia správa prišla o 11:30. Horolezci boli späť v C4. Bez vrcholu. Boli veľmi blízko, ale v tme zvolili zlú cestu. Alex Txikon oznámil základnému táboru: „V noci, po tme, sme prešli kuloár, ktorý sme mali vyliezť. Príliš dlho sme traverzovali a z miesta, do ktorého sme sa dostali, už nebolo možné ísť hore."

Trojica však ostáva v C4 a zajtra sa o vrchol pokúsi opäť. Podmienky by mali ostať rovnaké. Budeme držať palce!

Štvorica horolezcov odchádzajúcich zo základného tábora
Štvorica horolezcov odchádzajúcich zo základného tábora, zdroj: alextxikon.com

Druhý výškový tábor
Druhý výškový tábor, zdroj: alextxikon.com

Horolezci na ceste z C2 do C3
Horolezci na ceste z C2 do C3, zdroj: alextxikon.com

Horolezci na ceste z C3 do C4
Horolezci na ceste z C3 do C4, zdroj: alextxikon.com

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman