Menu

Po zemetrasení zostalo na Mount Evereste 18 mŕtvych

Sobota 25.4.2015 sa do dejín nielen Everestu ale celého Nepálu zapíše čiernymi písmenami. Krajinu na úpätí Himalájí zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8 Richterovej stupnice. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo len 80 kilometrov severozápadne od Káthmandu, hlavného mesta krajiny. Ničivé zemetrasenie si vyžiadalo stovky obetí v mestách aj v horách.

Najtragickejší deň v dejinách Everestu

Mount Everest (8848 m), najvyššia hora sveta, každoročne láka stovky horolezcov a dobrodruhov z celého sveta. So začiatkom jari prichádza do Himalájí aj začiatok turistickej a horolezeckej sezóny. Ani tento rok tomu nebolo inak a základný tábor pod Everestom sa rýchlo plnil horolezcami, turistami a predovšetkým domácimi Šerpami, ktorí „západniarom" pomáhajú na ich ceste za uskutočnením ich snov. V sobotu sa v basecampe nachádzalo okolo 1000 ľudí z toho asi 400 cudzincov.

Tesne pred poludním miestneho času sa začala triasť zem. Silné zemetrasenie spôsobilo pád veľkej lavíny a obrovského seraka z Pumori. „Dole ľadopádom sa rútila lavína so skalami veľkými ako auto", napísal na sociálnu sieť jeden z priamych svedkov zemetrasenia pod Everestom. Ľudia v panike vyskakovali zo svojich stanov a snažili sa ukryť. Základný tábor zasiahla obrovská tlaková vlna. Takmer polovica tábora bola úplne zničená. V troskách tábora žiaľ ostalo aj minimálne 18 mŕtvych, 61 zranených a viacerí ľudia sú stále nezvestní. Kto mohol, snažil sa okamžite pomáhať. Lekári zachraňovali životy ťažko zraneným.


Video zachytávajúce lavínu v základnom tábore pod Mount Everestom, autor: Jost Kobusch

Medzi obeťami lavíny bol aj Dan Fredinburg, vášnivý horolezec a jeden z manažérov firmy Google, ktorý sa snažil, aby sa projekt Street View dostal aj do najvyšších hôr. Práve preto viedol do oblasti Everestu niekoľko expedícií, ktorých úlohou bolo aj vytváranie snímkov pre Street View. "Aj keď to nie je také, ako skutočne stáť na hore, s Google Maps sa môžete okamžite vypraviť sami na vrcholy týchto hôr a obdivovať ich krásu bez toho, aby ste sa vystavovali nebezpečenstvu lavín, skalných stien, trhlín či nadmorskej výške a vrtkavému počasiu, ako to robia horolezci.", napísal Dan Fredinburg v roku 2013 na svojom blogu.

Základný tábor pod Everestom po zničujúcej lavíne
Základný tábor pod Everestom po zničujúcej lavíne, zdroj: 6 Summits Challenge

Záchranné vrtuľníky sa do základného tábora pod Everestom dostali na druhý deň a okamžite začali odvážať ranených. Ďalšie otrasy však spôsobili pri evakuácii problémy.

Asi dve stovky horolezcov a Šerpov ostali uviaznutí v prvom a druhom výškovom tábore potom, čo lavína poškodila zaistenú cestu cez ľadopád Khumbu. Väčšina z nich sa rozhodla čakať na evakuáciu vrtuľníkmi, ale našli sa aj takí, ktorí cez ľadopád zostúpili do základného tábora. Podľa ich slov cesta nebola veľmi zničená. Na záchranu ostatných bolo potrebných asi 30 letov a v súčasnosti sú už všetci v bezpečí základného tábora alebo blízkych dediniek.

Doteraz najväčšie nešťastie sa na Evereste odohralo minulý rok, paradoxne taktiež v apríli, keď sa spustila lavína po páde seraku, ktorá na ceste zo základného tábora do prvého tábora zasypala veľkú skupinu Šerpov. 16 z nich v lavíne zahynulo a lezecká sezóna na Evereste skončila. Či to rovnako dopadne aj tento rok, ešte nie je jasné.

Zničené stany v základnom tábore
Zničené stany v základnom tábore, zdroj: 6 Summits Challenge

Zemetrasenie vyvolalo lavíny aj na ďalších blízkych horách ako Makalu, Manaslu, Annapurna a Cho Oyu. Našťastie z týchto kopcov neboli hlásené žiadne straty na životoch. Niektoré horolezecké expedície sledujú dianie na horách a chceli by pokračovať vo výstupoch, iné svoje expedície zase ukončili. Pre poškodené prístupové cesty však musia čakať na záchranné vrtuľníky.

Expedícia na Makalu

V čase zemetrasenia v Nepále sa v Himalájach nachádzali aj Slováci. Prečítajte si ako dopadla slovenská expedícia horských vodcov na Makalu.

Peter Hámor sa tesne vyhol zemetraseniu

Slovenský horolezec Peter Hámor mal tento rok v pláne vyliezť na ôsmu najvyššiu horu sveta Manaslu (8163 m). Nešťastný pád cestou do základného tábora však jeho plány ukončil. Napriek snahe prekonať bolesť, sa musel Peter Hámor expedície vzdať. Na Slovensko sa mal vrátiť v pondelok, ale jeho manželke sa podarilo prebukovať letenku už na piatok. Na druhý deň zasiahlo Nepál silné zemetrasenie.

Pre nášho najúspešnejšieho horolezca bolo ukončenie expedície možno šťastím v nešťastí. Epicentrum zemetrasenia sa totiž nachádzalo len 20 kilometrov od vrcholu Manaslu, v doline, ktorá k hore vedie. Zemetrasenie vyvolalo veľké lavíny na horách, ktoré boli od epicentra omnoho vzdialenejšie. Ako to asi mohlo vyzerať na Manaslu?

Peter Hámor už zemetrasenie v Himalájach zažil. Cítiť slabé chvenie zeme pod nohami tu nie je nič výnimočné. Za dlhé roky, ktoré tu chodí, však nikdy nezažil zemetrasenie s tak fatálnymi následkami. Zmeny v miestnych horách však vidí. „Idete na kopec a po suchom chodníku vyjdete v teniskách. Vrátite sa na rovnaké miesto o rok a zažijete iný extrém, keď sú cesty zasypané dvoma metrami snehu.", hovorí Peter Hámor.

Zbierka na pomoc Nepálu po zemetrasení
Pomôžte ľuďom z Nepálu postihnutým zemetrasením!

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman