Menu

Lavíny ohrozili aj slovenských horolezcov na Makalu

Po silnom zemetrasení v Nepále sa z mnohých himalájskych velikánov rútili desiatky lavín. Členovia slovenskej expedície horských vodcov sa práve vtedy nachádzali na piatej najvyššej hore sveta Makalu (8463 m).

25.4.2015 približne o dvanástej hodine miestneho času zasiahlo zemetrasenie aj našich horolezcov, ktorí sa v tom čase nachádzali v predsunutom základnom tábore vo výške 5800 metrov. Zemetrasenie vyvolalo lavínu, ktorá sa zrútila zo severného sedla. Našťastie sa nikomu nič nestalo a všetci horolezci na Makalu boli v poriadku. Podľa belgickej expedície pôsobilo na Makalu tento rok asi 45 horolezcov.

Na Makalu sa v tej chvíli nachádzalo sedem slovenských horolezcov z deviatich, ktorí na expedíciu odišli. Igor Trgiňa a Igor Slezák boli totiž pre zdravotné problémy evakuovaní zo základného tábora do Káthmandu už 20.4. V súčasnosti sa už nachádzajú na Slovensku.

Ostatní členovia expedície pozastavili pokračovanie expedície až do vyjasnenia podmienok na výstupovej trase. V nedeľu 26.4. sa však piati z nich rozhodli expedíciu ukončiť pre nepriaznivé okolnosti po zemetrasení a zdravotný stav niektorých členov expedície. Všetci piati zostúpili do nižšieho Hillaryho základného tábora, kde stále čakajú na odvoz vrtuľníkom.

Anton Suchý a Ondrej Matej, ktorí sa rozhodli na hore ostať a pripojiť sa k ostatným expedíciám, ktoré na Makalu pôsobia, sa stále nachádzajú v predsunutom základnom tábore. Obaja sú v poriadku a s ďalšími horolezcami čakajú na vývoj situácie. Počas čakania sa horolezci rozhodli zorganizovať zbierku na pomoc rodinám Šerpov a to najmä v podobe liekov, zdravotného materiálu, prebytočnej výbavy a jedla.

Zbierka na pomoc Nepálu po zemetrasení
Pomôžte ľuďom z Nepálu postihnutým zemetrasením!

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman