Menu

19-ročný fínsky mladík chce zdolať Snežného leoparda

Chan Tengri, zdroj: wikipedia.org Chan Tengri, zdroj: wikipedia.org

Toto leto sa chce pokúsiť 19-ročný alpinista z Fínska, Juho Knuuttila, vyliezť päť najvyšších vrcholov bývalého Sovietského zväzu a získať tak ocenenie Snežný leopard.

Na expedíciu si vymedzil dva mesiace (1. júl – 1. september 2015), ale mohol by to stihnúť skôr, keďže Juho sa chce pokúsiť aj o rýchlostný rekord vo výstupe na všetkých päť vrcholov. V súčasnej dobe má tento rekord hodnotu 42 dní, keď sa to za tento čas podarilo v roku 1999 Denisovi Urubkovi. Úloha je to nesmierne náročná, o čom sa minulý rok mohol presvedčiť aj slovenský horolezec Zoltán Pál, ktorý si taktiež brúsil zuby na Urubkov rekord.

Juho KnuuttilaJuho Knuuttila napriek svojmu mladému veku ide do tohto projektu veľmi odvážne: "Na vrcholy budem stúpať sám, bez sprievodcov alebo priateľov. A po prvom vrchole (Pik Lenina), budem liezť len alpským štýlom. Ak zdolám všetkých päť vrcholov, bol by som najmladším na svete, komu sa to podarilo a zároveň prvým Fínom. Taktiež sa pokúsim byť najrýchlejší a prekonať rekord Denisa Urubka z roku 1999."

Mladý Fín si ale uvedomuje, že prekonať skvelého Denisa Urubka nebude jednoduchá vec. "Obrovskú úlohu bude zohrávať počasie a podmienky na horách. Kvôli nabitému programu budem potrebovať veľa šťastia. A tiež kvôli tohtoročnému cestovnému poriadku vrtuľníkov. Pravdou je, že bude veľmi ťažké poraziť Denisov rekord," prezradil Juho Knuuttila a dodáva, "Liezť budem na ľahko a rýchlo. Musím sa dobre aklimatizovať na Pik Lenina, čo mi potom umožní vyliezť zvyšok vrcholov naozaj rýchlo."

"Hlavnú úlohu bude zohrávať počasie a množstvo snehu. Všetky vrcholy sú technicky jednoduché. V minulom roku sme mali v Pamíre extrémne stabilné počasie a dúfam, že to bude rovnaké aj teraz. Ale Pobeda a Tengri, to je úplne iná kategória. Počítať musím s neľútostnými búrkami, hlbokým snehom a chladným počasím."

Juho plánuje svoje výstupy dokumentovať fotkami aj videom, aby v prípade úspechu mohol dokázať, že sa mu to naozaj podarilo. Všetky informácie bude zároveň priebežne zdielať na sociálnych sieťach. Na Pik Lenina, Pobede a Chan Tengri bude mať v základnom tábore podporu, ale v Tadžikistane bude sám, bude sa teda musieť starať aj o varenie v základnom tábore.

Aj keď má len 19 rokov, Juho Knuuttila má za sebou už zopár zaujímavých výstupov: Kilimandžáro (2011), Elbrus (2012), Pik Korženevskej (2014) a až 17 alpských štvortisícoviek z toho 12 sólo výstupov.

Hory Snežného leoparda

Na získanie ocenenia Snežný leopard je potrebné vystúpiť na päť najvyšších hôr bývalého Sovietského zväzu:

Pik Lenina / Kullai Aböalij ibni Sino (7134 m) - druhý najvyšší vrchol Pamíru a Kirgizska. Prvý úspešný výstup sa datuje do roku 1928.
Juho: Prístup do BC terénnym autom

Pik Korženevskej (7105 m) - leží v pohorí Pamír a je to tretí najvyšší vrchol Tadžikistanu. Prvý výstup na vrchol sa uskutočnil v roku 1953.
Juho: Prístup do BC vrtuľníkom

Pik Komunizmu / Pik Imeni Ismail Samani (7495 m) - najvyšší vrchol Tadžikistanu a bývalého ZSSR a zároveň 50. najvyššia hora sveta. Ako prvý na túto horu vystúpil Yevgeniy Abalakov v roku 1933.
Juho: BC spoločné s Pik Korženevskej

Chan Tengri (6995 m) - najvyšší vrchol Kazachstanu, druhý najvyšší vrchol Ťanšanu. Výška vrcholu je niekedy uvádzaná podľa výšky snehovej pokrývky (7010 m). Chan Tengri je považovaná za jednu z najkrajších hôr sveta. Ako prvý na vrchol vystúpil Michail Pogrebeckij v roku 1931.
Juho: Prístup do BC vrtuľníkom

Pik Pobedy / Džengiš Čokusu (7439 m) - najvyššia hora Kirgizska a pohoria Ťanšan a zároveň najsevernejší vrchol prevyšujúci 7000 metrov. Pik Pobedy predstavuje najnáročnejší výstup z pätice vrcholov Snežného Leoparda. Ako prvý vystúpil na Pik Pobedy Vitaly Abalakov v roku 1956.
Juho: BC spoločné s Chan Tengri

Juho Knuuttila na vrchole Pik Korženevskej
Juho Knuuttila na vrchole Pik Korženevskej, zdroj: https://fi-fi.facebook.com/juho.climbing

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman