Menu

Horolezcov na Broad Peaku zasypala lavína

Dvanásta najvyššia hora sveta Broad Peak (8047 m), zdroj: wikipedia.org Dvanásta najvyššia hora sveta Broad Peak (8047 m), zdroj: wikipedia.org

V pondelok ráno zasiahla Karakoram tragédia. Skupinu horolezcov na Broad Peaku zmietla lavína, po páde ktorej ostal nezvestný pakistanský výškový nosič. Ďalší horolezci sú vážne zranení a v základnom tábore čakajú na leteckú evakuáciu.

Večer pres nešťastným pondelkom v tejto časti Karakoramu veľa snežilo, preto sa väčšina tímov rozhodla zostať v základnom tábore. No našli sa aj horolezci, ktorým husté sneženie a množstvo nového snehu neprekážalo a rozhodli sa ísť hore na Broad Peak.

Na ceste do C1 bola skupina japonských a čínskych horolezcov, ktorých sprevádzali miestni výškoví nosiči a Šerpovia, keď sa o jedenástej hodine miestneho času zrútila lavína. Siedmych horolezcov zasiahla a zmietla ich dole. Jeden zo zranených Šerpov zalarmoval základný tábor a okamžite sa rozbehla záchranná akcia. Šesť ľudí vrátane ťažko zranenej japonskej horolezkyne Sumiya Tsuzuki boli prenesení do základného tábora, kde im bola poskytnutá prvá pomoc. Nezvestní však ostal jeden z pakistanských nosičov a momentálne sa už považuje za mŕtveho.

Podmienky na hore boli v ten deň dosť nestabilné. Austrálska horolezkyňa Chris Burke napísala: „Lakpa Sherpa povedal, že ako spúšťali jedného z horolezcov, padli ďalšie dve lavíny a to ich prinútilo vyhnúť sa normálnej ceste." Na svojom blogu ďalej popisuje, ako sa v základnom tábore zhromaždili mnohí výškoví nosiči, aby sa pomodlili za strateného priateľa. Dnes sa viacerí z nich pokúsili po stratenom nosičovi opäť pátrať.

Zraneným horolezcom bol privolaný vrtuľník, ktorý ich má evakuovať zo základného tábora. Ten však pre zlé počasie nemohol zo Skardu odletieť a o evakuáciu sa pokúsi dnes.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman