Menu

Poľský horolezec Andrzej Bargiel zlyžoval Broad Peak

Andrzej Bargiel na Broad Peaku, zdroj: www.facebook.com/Jedrek.Bargiel Andrzej Bargiel na Broad Peaku, zdroj: www.facebook.com/Jedrek.Bargiel

27-ročný poľský horolezec a skialpinista Andrzej Bargiel úspešne vystúpil na dvanástu najvyššiu horu sveta, Broad Peak (8047 m), a ako prvý zlyžoval celú horu z jej vrcholu.

Napriek svojmu mladému veku má Andrzej Bargiel za sebou viacero náročných expedícií. 25. júla 2015 sa mu podarilo úspešne uskutočniť ďalší fantastický výkon v najvyšších horách sveta. Začiatok expedície na Broad Peak, na ktorú Andrzej vyrazil spolu so svojim spolulezcom Dariuszom Zaluskim, sa datuje do prvých júlových dní. Po aklimatizácii, v rámci ktorej strávila dvojica poľských horolezcov tri noci vo výške 6900 metrov, boli pripravení na vrcholový útok.

Andrzej vyrazil zo základného tábora 23. júla o piatej hodine ráno miestneho času. Pôvodne sa zamýšľal nad rýchlym výstupom, ale pre zlé podmienky (silné sneženie a vietor) bol prinútený tento plán zmeniť. V treťom tábore vyčkával na zlepšenie podmienok. To prišlo po dvoch dňoch a 25. júla o tretej hodine ráno miestneho času vyrazil k vrcholu, ktorý osamote dosiahol po ôsmich hodinách výstupu. Zostup do základného tábora na lyžiach mu trval len tri hodiny, no z toho mu 20 minút zabral traverz Rocky Summit a v treťom tábore si dal hodinový oddych.

Andrzej Bargiel sa vďaka svojim výkonom stáva hviezdou nielen poľského horolezectva a extrémneho lyžovania. Je trojnásobným poľským šampiónom v alpskom lyžovaní. V roku 2010 vytvoril rýchlostný rekord v pretekoch na Elbrus (5642 m), keď na vrchol vybehol len za 3 hodiny a 23 minút. V roku 2013 zlyžoval centrálny vrchol Shisha Pangma (8013 m) a o rok neskôr predviedol zatiaľ svoj najlepší výkon, keď vytvoril rýchlostný rekord vo výstupe na Manaslu (8156 m). Na vrchol vystúpil za 14 hodín a 5 minút. Manaslu následne zlyžoval a celá cesta z BC na vrchol a späť mu trvala len 21 hodín a 14 minút.

Andrzejovi gratulujeme ku skvelému výkonu!

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman