Menu

Na Gasherbrume II ostal nezvestný poľský horolezec Olek Ostrowski

Olek Ostrowski, zdroj: wspinanie.pl Olek Ostrowski, zdroj: wspinanie.pl

Po neúspešnom pokuse o výstup na Gasherbrum II sa počas zostupu stratil 27-ročný poľský horolezec Olek Ostrowski. Aj keď je stále považovaný za nezvestného, pravdepodobnosť, že je ešte na žive, je veľmi malá.

Olek Ostrowski a Piotr Snigórski prišli do Karakoramu s cieľom zlyžovať Gasherbrum II (8035 m) začiatkom júla. Doteraz túto horu nezlyžovali žiadni Poliaci. O to bola ich motivácia väčšia. Ich vrcholový útok začal 21. júla klasickou cestou. Po dvoch dňoch sa dostali do tretieho výškového tábora a 24. júla chceli vystúpiť na vrchol. Po vyčerpávajúcom 12 hodinovom stúpaní v hlbokom snehu sa však vo výške okolo 7600 metrov museli otočiť.

Naspäť do trojky sa rozhodli zostupovať na lyžiach. Aj na druhý deň zvolili pre zostup lyže. Olek Ostrowski však niekde na ceste medzi druhým a prvým táborom zmizol. Pravdepodobne sa zrútil do trhliny. Piotr Snigórski, ktorý sa dostal do základného tábora, okamžite zavolal pomoc. Vrtuľník žiaľ pre zlé poveternostné podmienky nemohol vzlietnuť. Vytvorila sa však skupina miestnych horských nosičov, ktorá začala po Olekovi pátrať. Celú pátraciu akciu riadi poľská horolezkyňa Kinga Baranowska, ktorá vyliezla na vrchol Gasherbrumu II už 17. júla 2015.

Do hľadania sa zapoja aj poľskí horolezci Andrzej Bargiel a Dariusz Zaluski. Andrzejovi Bargielovi sa práve v deň, keď ostal nezvestní Olek Ostrowski, podarilo vystúpiť na Broad Peak a úspešne zlyžovať z vrcholu.

Olek Ostrowski, ktorý je členom poľskej horskej záchrannej služby (GOPR), minulý rok úspešne vystúpil na Cho Oyu (8206 m) a túto horu zlyžoval ako prvý Poliak.

Doplnenie: Dnes (27.7.2015) o 17-tej hodine miestneho času sa pátrací tím vrátil do základného tábora a pátranie po Olekovi sa ukončilo pre nepriaznivé podmienky. Stihli prehľadať miesto, kde sa Olek stratil, no nenašli po ňom žiadne stopy.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman