Menu

Zastrelili vodcu pakistanských teroristov, ktorí sa zúčastnili na zabití slovenských horolezcov

Pakistanská polícia oznámila, že zabila Malika Ishaqa, vodcu radikálnej skupiny Lashkar-e-Jhangvi, ktorá stála za zabitím skupiny horolezcov pod Nanga Parbat v júni 2013. Medzi obeťami teroristov boli aj slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš.

Dvojica našich horolezcov zostúpila 22. júna 2013 do základného tábora, aby tu načerpala nové sily. Okolo 11-tej hodiny večer vtrhla do tábora skupina asi 15-tich mužov prezlečených do uniforiem miestnych polovojenských jednotiek. Boli to však členovia zakázanej skupiny Lashkar-e-Jhangvi, ktorej zakladateľom bol Malik Ishaq. Táto skupina zavraždila v Pakistane už stovky nevinných šiitskych civilistov. Tento krát sa ich obeťami stali zahraniční turisti, občania z Ukrajiny, Číny, Litvy, USA, Nepálu a Slovenska. Pôvodným plánom teroristov však nebola vražda horolezcov, ale len únos amerického občana - článok nájdete tu.

obete teroristického útoku pod Nanga Parbat
Obete teroristického útoku pod Nanga Parbat.

Masaker pod Nanga Parbat poznačil miestny cestovný ruch na dlhú dobu a mnoho ľudí má do tejto oblasti obavy cestovať doteraz. Miestna vláda preto pre bezpečnosť turistov a horolezcov vycvičila špeciálne policajné jednotky.

Malika Ishaqa zadržali aj s jeho dvomi synmi pred niekoľkými dňami pre podozrenie z nedávnych ôsmych vrážd. Počas ich prevozu do ďalšej väznice bol policajný konvoj napadnutý ozbrojenými mužmi, ktorí mali v pláne Ishaqa oslobodiť. Malik Ishaq, jeho dvaja synovia a ďalších 11 útočníkov bolo v nasledovnej prestrelke zabitých. Po útoku ostalo aj šesť zranených policajtov.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman