Menu

Piotr Śnigórski o priebehu nešťastia na Gasherbrume II

Gasherbrum II Gasherbrum II

Na vlastné oči videl, ako jeho kamaráta strhla lavína a odrazu zmizol. Piotr Śnigórski opísal priebeh nešťastia na Gasherbrume II, keď o život prišiel mladý poľský horolezec a skialpinista Olek Ostrowski.

Naša expedícia na Gasherbrum II začala 5. júla. V rámci aklimatizácie sme vykonali tri výstupy. Jednu noc sme strávili v treťom tábore vo výške 7000 metrov. Celý čas sme sa cítili dobre.

21. júla sme vyrazili zo základného tábora so zámerom ísť na vrchol. Na začiatku sa nám zdal reálny rýchly výstup. Prvý deň sme chceli dôjsť do druhého tábora, na ďalší deň sme plánovali presunúť tretí tábor do štvorky a následne sa pokúsiť o vrchol. Podmienky na hore ale naše plány zmarili.

Našou nočnou morou sa stal ľadovec, ktorý sa nachádza na ceste k prvému táboru. V prvý deň sa nám nakoniec podarilo vyjsť len do prvého tábora. Ani náš ďalší plán nešiel podľa našich predstáv. Šli sme ako prvý tím a kvôli predchádzajúcemu sneženiu sme prešľapávali stopu v hlbokom snehu. Náročné bolo aj vyhľadávanie fixných lán, ktoré boli pod snehom.

Z tohto dôvodu sme začali náš vrcholový útok celkom unavení o 21:00 z tretieho tábora. Aj ďalšia cesta bola náročná kvôli hlbokému snehu. Podarilo sa nám dostať do miesta, kde mal stáť štvrtý tábor a odtiaľ bolo potrebné prejsť charakteristickým traverzom pod vrcholovou pyramídou. Vystupovali sme ešte niekoľko hodín, no pre veľkú únavu a silné slnko sme výstup prerušili vo výške asi 7600 metrov. Odtiaľ sme zlyžovali do tretieho tábora, odkiaľ sme po krátkom odpočinku pokračovali do dvojky. Tu sme strávili noc.

Na druhý deň sme sa prebudili dosť neskoro, niečo pred dvanástou hodinou. Diskutovali sme, či tu ostaneme a oddýchneme si, alebo zlyžujeme do jednotky. Na ďalší deň sme chceli byť už v základnom tábore. Cez ľadovec sme chceli kvôli bezpečnosti zostupovať s ďalšími tímami. Rozhodli sme sa teda opustiť druhý tábor.

Bolo veľmi teplo, slnko sa poriadne do hory opieralo. Zostupovali sme trasou, ktorou sme už raz šli. Na začiatku sa ide priamo pod druhým táborom, potom sa cesta posúva vľavo na Banana ridge (pri pohľade zhora).

Prvý zostupoval Olek, ja som šiel druhý. Podmienky boli omnoho horšie, ako keď sme šli tadiaľto prvýkrát. Olek po vstupe do traverzu skonštatoval, že nepôjdeme tadiaľto za každú cenu. Bolo tam veľa trhlín a žľab tvorený snehom a vodou. Vrátili sme sa na široký svah vedúci z druhého tábora.

Od tej chvíle sa udalosti pohybovali veľmi rýchlo. Po niekoľkých oblúkoch sa s Olekom odtrhla snehová doska, ktorá s nim začala padať dole. Po niekoľkých sekundách mi zmizol z dohľadu. Keď sa situácia upokojila, začal som na Oleka volať. Ale márne. Snažil som sa dostať nižšie, ale vzhľadom k náročnosti terénu a možnosti uvoľnenia ďalšej lavíny som sa zastavil. Znova som volal na Oleka. Potom som sa vrátil do druhého tábora pre pomoc. Nachádzali sa tam dvaja Čiľania, Peruánec a traja Česi. Všetci oddychovali po vrcholovom útoku.

Jeden z Čiľanov informoval rádiom o nešťastí základný tábor. Druhý šiel na vrchol Banana ridge a pozeral sa po Olekovi. Skúšal sa ho kontaktovať aj vysielačkou, ale ostalo to bez odozvy. V kempe bolo veľmi málo vybavenia, každý šiel na ľahko, a tak sa mi podarilo získať iba 30 metrov lana.

Spolu s horolezcom z Peru sme začali zostupovať dole, ale čoskoro sme sa zastavili. Zostup bol príliš nebezpečný. Vrátili sme sa do druhého tábora, kde som sa dozvedel, že základný tábor sa snaží zabezpečiť záchranný vrtuľník a možno by pomohli aj horolezci, ktorí sa akurát nachádzali v prvom tábore. Zo základne Oleka nebolo nikde vidieť, pravdepodobne sa zrútil do trhliny. Tie sa hojne nachádzajú uprostred a v spodnej časti svahu v páse pod serakmi.

Zo stanov som pozbieral lanká a urobil si z nich istenie. Začal som sa na lyžiach kĺzať nadol. Sneh bol však príliš hlboký a nedovolilo mi to urobiť si bezpečné stanovisko. Dostal som sa k trhline tak blízko, ako sa len dalo a začal som kričať. Opäť bez úspechu. Vrátil som sa do druhého tábora, kde som sa dozvedel, že vrtuľník nepriletí.

V noci som zostúpil do jednotky, kde som stretol španielskeho horolezca, ktorý bol pri zostupe z Gasherbrumu I svedkom Olekovej nehody. Videl, ako bol lavínou tlačený do trhliny niekde v polovici svahu. To zodpovedalo môjmu pozorovaniu.

Za svitania do jednotky dorazili traja výškoví nosiči, ktorí vyšli zo základného tábora, aby pátrali po Olekovi. Z prvého tábora sa pokúsili dostať čo najbližšie k miestu nešťastia. Z neznámych dôvodov sa s nimi nepodarilo nadviazať rádiový kontakt, a tak aktuálne informácie sme od nich dostali, až keď sa na druhý deň vrátili do základného tábora.

Našli stopy po lavíne a prišli až k trhline, ktorá bola veľmi hlboká. No nič v nej nevideli. Ako dôkaz ukázali aj nafotené fotografie. Ďalší pokus o pátraciu akciu bol zakázaný pakistanskými úradmi. Andrzej Bargiel sa snažil o pokračovanie v pátraní po Olekovi, volal aj do Islamabadu, ale neuspel. Na druhý deň museli všetky tímy opustiť základný tábor.

Olek bol úžasný človek a bol mojim veľkým priateľom. Celá situácia sa mi zdá ako keby to bol len zlý sen.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman