Menu

Slovenskí horolezci chcú na Mount Evereste preliezť Hard Way Doporučený

Výstup na Mount Everest už nie je v súčasnosti považovaný za špičkový výkon, ako tomu bolo kedysi. Pokiaľ si ale horolezci zvolia pre výstup na najvyššiu horu sveta skutočne náročnú cestu, výstup rázom dostane výnimočný cveng. Nás môže tešiť, že aj slovenskí horolezci sa rozhodli vrátiť Everestu jeho pôvodnú tvár.

Hard Way

Jedna z najnáročnejších výstupových trás na Mount Everest vedie v juhozápadnej stene. Až na šiesty pokus ju v roku 1975 preliezla veľká britská expedícia pod vedením Chrisa Boningtona. Aj preto sa jej hovorí Britská alebo Boningtonova cesta. No pre jej náročnosť ju horolezci často označujú aj ako Hard Way. A práve touto neľahkou cestou chcú na vrchol Mount Everestu vystúpiť na jar 2016 dvaja slovenskí horolezci, Vlado Štrba a Zoltán Pál.

Obaja horolezci sa zhodli na dôležitom fakte. Na vrchol chcú vystúpiť čo najčistejším spôsobom. Cesta zo základného tábora do druhého výškového tábora je totožná s normálkou, ale z C2 to už začne byť to pravé orechové. Z dvojky pôjdu chalani už po svojej línii alpským štýlom s plánovanými dvomi bivakmi vo výške 7800 a 8300 metrov. Mnohí to môžu považovať za bláznivý a extrémne náročný plán. Vlado so Zolom však veria, že každý výstup je uskutočniteľný a spoliehajú sa na svoje dvadsaťročné skúsenosti a kvality.

O náročnosti Hard Way svedčí aj fakt, že po úspešnom výstupe Britov v roku 1975 vyliezli touto cestou na vrchol Everestu už len Slováci v roku 1988. Mnohí známi horolezci tej doby tvrdili, že výstup tak náročnou cestou alpským štýlom je takmer nemožný. Môžeme byť hrdí, že sa to podarilo práve štvorici slovenských horolezcov. Po prelezení cesty našiel v sebe silu vystúpiť až na vrchol Everestu síce len Jozef Just, ich výkon sa však navždy zapísal do dejín svetového horolezectva. Expedícia žiaľ nakoniec skončila obrovskou tragédiou. Štvorica skvelých horolezcov z hory nezostúpila. Všetci ostali nezvestní.

O Hard Way dlhé roky sníva aj úspešný slovenský horolezec Dodo Kopold. Svoje sny pretavil do skutočnosti minulý rok, keď odcestoval do Nepálu, aby sa pokúsil preliezť Hard Way sólo alpským štýlom. Jeho plány však zmarila príroda. Po tom, ako prišiel do základného tábora, spadla na výstupovej ceste do C1 lavína a zabila niekoľkých Šerpov pracujúcich na výstupovej ceste. Po tejto tragédii bola sezóna na Evereste uzatvorená a všetky pokusy o výstup na horu zakázané.

Vyzerá to tak, že Slováci si túto cestu naozaj obľúbili. Vladovi a Zolovi budeme držať palce, aby sa ich krásny sen stal skutočnosťou a dokázali, že slovenské horolezectvo ešte má čo svetu ukázať.

Členovia expedície EVEREST Hard Way 2016


Vladimír ŠtrbaVladimír Štrba

Vlado žije horami už od detstva. Ako 13-ročný mal za sebou prechod hrebeňa Západných Tatier nielen v lete ale aj v zime. Prvé skúsenosti s lezením na štíty získal v Tatrách. Po otvorení hraníc v roku 1989 nasledovali Alpy či Veľký Atlas. Svoj veľký sen, vystúpiť na osemtisícový vrchol, si splnil v roku 1997, keď ako člen medzinárodnej expedície vystúpil na Cho Oyu (8201 m). Nasledovali expedície na ďalšie himalájske velikány - Broad Peak (8047 m), Makalu (8463 m), 2-krát na Annapurnu (8091 m) a Dhaulagiri (8163 m).

Zoltán PálZoltán Pál

Zolo miluje hory, pohyb a slobodu. Ako to už u nás býva, aj on začal túrami a skalkami na Slovensku. Logicky nasledovali Alpy a ďalšie pohoria v Európe. Verejnosti je známy predovšetkým z výstupov s nevidiacim športovcom Jurajom Prágerom, ktorého Zolo sprevádzal na Mont Blanc a Elbrus. V roku 2014 ukázal svoju túžbu po veľkých cieľoch, keď sa pokúsil v jedinej sezóne zdolať Snežného Leoparda, teda vystúpiť na Khan Tengri (7010 m), Pik Korženevskej (7105 m), Pik Lenina (7134 m), Pik Pobedy (7439 m) a Pik Komunizmu (7495 m).

Organizácia tak náročnej expedície si vyžaduje nesmierne veľa času, úsilia ale aj financií. Chceli by ste chalanom pomôcť a zároveň zažiť expedíciu zblízka? Navštívte stránku expedície www.everest.8000.sk a dozviete sa viac.
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman