Menu

11-ročný chlapec plánuje vystúpiť na Mount Everest

Tyler Armstrong, foto: Justin Bastien Tyler Armstrong, foto: Justin Bastien
Tyler Armstrong má len 11 rokov a za sebou výstupy na Elbrus, Kilimandžáro a Acocanguu. Teraz šokuje vyhlásením, že chce budúci rok vystúpiť na Mount Everest a stať sa tak najmladším človekom na vrchole najvyššej hory sveta.

Tyler Armstrong a Seven Summits

Meno malého Američana nie je vôbec neznáme. Do povedomia sa dostal predovšetkým po tom, keď ako deväťročný vystúpil na 6962 metrov vysokú horu Aconcagua. Už vtedy boli média plné jeho smelých plánov. Jeho cieľom je vystúpiť na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. A to čo najskôr. Za svojim snom si ide naozaj odhodlane.

Jeho štvrtým vrcholom do zbierky Seven Summits sa má stať najvyššia hora sveta, Mount Everest (8848 m) a to už na jar budúceho roka. Tyler Armstrong bude mať v tom čase len 12 rokov, a ak by na vrchol skutočne vyšiel, stal by sa najmladším človekom, ktorému sa to podarilo.

Na Mount Everest z Číny

Na vrchol Everestu plánuje Tyler so svojim tímom vystúpiť severovýchodným hrebeňom, čiže z čínskej strany. Rovnakou cestou vystúpil v roku 2010 na vrchol Everestu aj doteraz najmladší človek na tejto hore, vtedy 13-ročný Američan Jordan Romero. Jeho výstup bol natoľko kontroverzný, že Čínsko-tibetská horolezecká asociácia sa rozhodla udeľovať povolenia na výstup len osobám starším ako 18 rokov. To bude teraz pre Tylera predstavovať problém. Tím okolo Tylera ale dúfa, že povolenie sa im podarí predsa len vybaviť a podľa Tylerovho otca to už vyzerá nádejne.

Skúsení horolezci však poukazujú nielen na jeho vek, ale aj na malé skúsenosti. Aj keď má za sebou už tri vrcholy zo 7 Summits, sú to tie najľahšie hory. Podľa nich by bol lakmusovým papierikom, ktorý by overil jeho schopnosti, výstup na Denali, najvyššiu horu Severnej Ameriky. Mnoho horolezcov, ktorí chcú vystúpiť na Everest, sa predtým otestujú na nižších a menej náročných osemtisícovkách ako napríklad na Cho Oyu. Napríkald 16-ročný Američan Matt Moniz, ktorý takisto túži vystúpiť na Everest, najskôr v roku 2014 vyliezol na Cho Oyu a ešte aj na Makalu. Mimochodom, Matt Moniz ako 12-ročný vyliezol na Aconcaguu, a kým ho nepredbehol 9-ročný Tyler Armstrong, bol najmladším človekom na tejto najvyššej hore Južnej Ameriky.

Horskí vodcovia, ktorí Tylera sprevádzajú na jeho expedíciách už tri roky, tvrdia, že Tyler to zvládne. A práve jeho vodcovia mu odporúčali ísť skôr na Everest ako na Denali. Argumentujú tým, že na Aljaške by musel niesť ťažký náklad a ťahať sane. Na to ešte nie je dostatočne silný. A keďže na Evereste sa vyhne ľadovcu Khumbu, výstup na vrchol sveta nebude tak technicky náročný. Kto vlastne tí jeho horskí vodcovia sú, nechcel prezradiť.

Tyler bude používať umelý kyslík a zrejme s ním začne už v nižších výškach ako si ho nasadzujú dospelí horolezci. Tylerov otec Kevin hovorí, že jeho syn absolvoval tréning s profesionálnymi vodcami, a tí tvrdia, že je na tom lepšie ako mnoho dospelých. Kevin svojho syna ďalej chváli, že je technicky zručný horolezec a navyše má záhadnú fyziologickú výhodu. „Je tu niečo jedinečného v jeho schopnosti spracovania kyslíka. Nikto presne nevie, prečo to tak je. Merali sme kyslík v jeho krvi, a čím vyššie sme liezli, tým viac kyslíka mal v pľúcach. Vodcovia tomu nechceli veriť.„, hovorí o svojom zázračnom synovi otec Kevin.

Stále však musia mať na vedomí, že vyliezť na Everest nie je jednoduché ani tou najľahšou cestou. Stále je tu množstvo objektívneho nebezpečenstva. 12-ročnému chalanovi chýba aj zdravý úsudok v nepredvídateľných situáciách. Čo ak sa stane niečo jeho tímu a on ostane vo veľkej výške a v náročnom teréne sám? Dokáže sa s tým vysporiadať psychicky?

Myslíte, že je vhodné, aby tak mladý chlapec liezol na Mount Everest?

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman