Menu

Švajčiarski horolezci vyliezli na tri panenské vrcholy v Himalájach

Hora Bhala (5900 m) v Indických Himalájach, foto: stephan-siegrist.ch Hora Bhala (5900 m) v Indických Himalájach, foto: stephan-siegrist.ch

Trojica horolezcov zo Švajčiarska, Stephan Siegrist, Thomas Senf aDres Abegglen, úspešne vyliezla na tri doteraz nezlezené vrcholy v Kašmírskych Himalájach (India) - Bhala (5900 m), Tupendeo (5700 m) a Te (5900 m).

Bhala (5900 m)

Provinciu Kishtwar v severnej Indii navštívila táto trojica už minulý rok a s jasným cieľom sa tu vrátili aj na jeseň 2015. A boli úspešní. Domov sa vracajú s tromi prvovýstupmi. Horolezcov lákala predovšetkým hora Bhala, ktorú videli najskôr na fotke a pripomínala im ich obľúbený Matterhorn. Ako sami popisujú, volanie hory bolo jednoducho príliš silné na to, aby sa mu dalo odolať. Bhala sa nachádza na juhu provincie Kishtwar a donedávna bola hora uzavretá pre územný spor medzi Indiou a Pakistanom. Preto na ňu doteraz nikto nevyliezol.

Mapy tejto oblasti sú veľmi nepresné, ale vďaka miestnym vodcom sa trojici podarilo prísť do mesta Kaban, odkiaľ ich kroky nasledovali do základného tábora pod Bhalou. Názov hory v preklade znamená „kopija" a svoj názov dostala kvôli svojmu tvaru. Švajčiari využili dobré poveternostné podmienky a rýchlo sa pustili do lezenia. Po bivaku v južnom sedle preliezli peknú 700 metrovú líniu v severovýchodnej stene. Napriek svojej kráse bola kvalita skaly na hore veľmi zlá. Napriek nebezpečnej skale sa trojici podarilo 13. septembra o 15:00 vystúpiť až na vrchol. Po krátkom oddychu zostúpili do sedla, kde opäť bivakovali a na ďalší deň zostúpili až do základného tábora.

Tupendeo (5700 m)

Ďalšie dni priniesli nestabilné počasie, keď prevažne poobedné hodiny boli v znamení prehánok. Trojica Švajčiarov sa preto zamerala na blízky vrchol Tupendeo. 18. septembra dosiahli základný bod na úpätí hory. Vyliezli niekoľko dĺžok a prečkali noc. Na druhý deň preliezli 800 metrov vysokú líniu, na konci ktorej sa mohli o 13:30 postaviť na vrchol hory. Do základného tábora sa im podarilo zostúpiť o 21:30 toho istého dňa. Výstup na Tupendeo opisujú ako jedno z najlepších lezení, aké kedy absolvovali v takýchto nadmorských výškach.

Te (5900 m)

Zlé počasie zastavilo horolezcov na celý nasledujúci týždeň. Hneď ako bolo možné začať liezť, trojica zamierila do údolia Maha Dev Phobrang, v ktorej vyčnieva krásna veža Te (Kryštál). Trojica horolezcov si pre výstup vybrala náročnú ale krásnu líniu, ktorá viedla priamo na vrchol. 1. októbra absolvovali bivak priamo na hrebeni. Nasledujúci deň preliezli štyri dĺžky náročnosti až 6a/b. O 14:00 dosiahli predvrchol hory, z ktorej im to na hlavný vrchol trvalo ešte hodinu a pol. Siegrist k tomuto výstupu uviedol: „Ťažko hľadať nejaké superlatívy, ktorými by som vyjadril podmienky na tejto hore. Bolo to jednoducho jedinečné."

Zaujímavosťou je, že indické vojenské mapy uvádzajú výšku 6100 metrov u hory Bhala a 6163 pre Te. No podľa nedávnych GPS meraní sú obe hory vysoké 5900 metrov.

Švajčiari vyliezli v Himalájach tri prvovýstupy
Švajčiari vyliezli v Himalájach tri prvovýstupy
Švajčiari vyliezli v Himalájach tri prvovýstupy
Švajčiari vyliezli v Himalájach tri prvovýstupy
Švajčiari vyliezli v Himalájach tri prvovýstupy

Ďaľšie informácie

  • Autor fotografií: Stephan Siegrist (stephan-siegrist.ch)
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman