Menu

Ruskí alpinisti sú prvými na sedemtisícovke Thulagi Chuli

Thulagi Chuli (7059 m), foto: Aleksander Gukov Thulagi Chuli (7059 m), foto: Aleksander Gukov

Ruskí horolezci Aleksander Gukov, Ivan Dozhdev, Valeriy Shamalo a Ruslan Kirichenko dokončili prvovýstup na doposiaľ nevylezenú horu Thulagi Chuli (7059 m) v Himalájach. Výstupová cesta, ktorá vedie západnou stenou, dostala názov Happy Birthday.

Štvorica horolezcov z Petrohradu založila základný tábor 10. septembra vo výške 3665 metrov. Nasledujúcich desať dní trávili aklimatizáciou a hľadaním ideálnej cesty v západnej stene. 18. septembra postavili predsunutý tábor vo výške 5750 metrov a v ten istý deň sa vrátili do BC. Pre zlé počasie museli čakať do 21. septembra, kedy opäť vystúpili do ABC. Tu však zistili, že ich tábor zmietla lavína a väčšina ich vybavenia zmizla pod masou snehu. Bolo obrovské šťastie, že horolezci v tom čase nezostali v tomto tábore.

Na druhý deň sa im po dlhom hľadaní podarilo objaviť dva cepíny zo šiestich. Spolu mali teda tri cepíny pre štyroch a v duchu „nie je to až také zlé“, sa rozhodli vo výstupe pokračovať.

Vzhľadom na nebezpečný serak sa rozhodli liezť viac vľavo od pôvodne plánovanej trasy. Dostali sa tak až k ľadovej stene smerujúcej k severozápadnému hrebeňu. Z ich nového ABC, ktorý tento krát stál o 100 metrov vyššie, vyrazili 24. septembra o šiestej hodine ráno. Na hrebeň sa dostali o siedmej hodine večer po tom, čo museli prekonať tri dĺžky ťažkého mixového lezenia so sklonom 55° až 70°. Po dosiahnutí hrebeňa si vykopali ľadovú jaskyňu, v ktorej, ako skonštatoval Gukov, „strávili noc ako králi“.

Na druhý deň pokračovali vo výstupe od 8:00. Cesta po hrebeni nebola tak náročná až na jeden serak, ktorý bol porušený vertikálnou trhlinou. V dokonalom počasí vystúpili ruskí horolezci na vrchol o 15:50. Ivan Dozhdev tak mohol oslavovať svoje 29. narodeniny na vrchole dovtedy nezlezenej hory. Zostup do ich ľadovej jaskyne im trval len dve hodiny. Na ďalší deň zostúpili do ABC a svoj výstup ukončili 27. septembra príchodom do základného tábora.

1850 metrov vysoká výstupová trasa dostala teda pomenovanie Happy Birthday a klasifikovaná bola náročnosťou 6a podľa ruskej stupnice, alebo TD +, VI (5c), AI 4+, M4 celkovo. Podľa Rusov sa v minulosti o výstup na Thulagi Chuli pokúšalo už šesť iných expedícií. Rusom sa to však podarilo ako prvým. Možno aj preto, že v tíme mali výborného lezca Alexandra Gukova, ktorý bol jedným z ocenených na Piolets d'Or 2015 a to vďaka výstupu na nepálsku horu Thamserku (6618 m).Thulagi Chuli

Thulagi Chuli

Thulagi Chuli

Thulagi Chuli

Thulagi Chuli

Thulagi Chuli

Ďaľšie informácie

  • Autor fotografií: Aleksander Gukov
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman