Menu

Zimný súboj o Nanga Parbat pokračuje

Napriek mnohým pokusom viacerých expedícií zostáva Nanga Parbat stále jednou z dvoch osemtisícoviek, na ktorú sa doteraz nepodarilo v zime nikomu vystúpiť. Pustí konečne Nanga Parbat niekoho na svoj vrchol túto zimu?

Stálicou zimného lezenia na Nanga Parbat je poľský horolezec Tomek Mackiewicz, ktorý sa o zimný výstup na „horu smrti“ bude pokúšať už po šiesty krát. Minulý rok sa mu spolu s francúzskou horolezkyňou Elisabeth Revol podarilo vystúpiť veľmi blízko k vysnívanému cieľu. Nachádzali sa len 300 metrov pod vrcholom, no už bol pokročilý čas a kvôli bezpečnému zostupu to otočili. Cestou dole prišiel Tomek Mackiewicz takmer o život, keď vo výške 6500 metrov spadol do trhliny. Prežil len vďaka duchaprítomnosti a obetavosti svojej spolulezkyne.

Ďalšími horolezcami, ktorí nebudú na Nanga Parbat v zime po prvý krát, budú Alex Txikon a Daniele Nardi. Očakáva sa, že tento rok sa tu ukáže aj Simone Moro, ktorý je špecialista na zimné výstupy v Himalájach. V Pakistane sa v tejto chvíli nachádza už poľský horolezec Marek Klonowski a jeho expedícia „Justice for All“. Názov expedície Marek ani tento rok nezmenil, ale svojich spolulezcov áno. Tak uvidíme, ako sa im bude dariť.

A keďže Poliaci majú vo svojich radoch množstvo výborných a húževnatých horolezcov, ďalším, ktorý sa pokúsi o Nanga Parbat túto zimu bude skúsený Adam Bielecki. Horolezec, ktorý ako prvý stál v zime na Gasherbrume I a Broad Peaku, bude mať určite čo ukázať aj na Nanga Parbate.

8125 metrov vysoká hora zažije túto zimu opäť nápor horolezcov. Oproti tomu, druhá doteraz v zime nevylezená hora, K2, bude aj túto zimu opustená. Minulý rok sa k druhej najvyššej hore chystal naozaj silný tím - Denis Urubko, Adam Bielecki, Alex Txikon, Artiom Braun a Dmitry Siniew. Ich cieľom bolo na K2 vystúpiť z čínskej strany, no deň pred odchodom čínska vláda ich povolenie na výstup zrušila pre nepokoje v oblasti, cez ktorú by museli horolezci ku K2 cestovať.

Tento rok chceli v zime na K2 z Pakistanu vystúpiť členovia poľského tímu pre zimné lezenie. Zdá sa však, že svoje plány momentálne odložili. Sledovať tak budeme len mrazivé príbehy na Nanga Parbat.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman