Menu

Nádherný prvovýstup na 6400 metrov vysokú horu Gave Ding

Výstup severnou stenou Gave Ding, foto: archív Fowler a Ramsden Výstup severnou stenou Gave Ding, foto: archív Fowler a Ramsden

Britskí horolezci Mick Fowler a Paul Ramsden úspešne dokončili výstup na doteraz nezlezenú 6400 metrov vysokú nepálsku horu Gave Ding.

„Moja bublina šťastia je tesne pred prasknutím“, to sú slová Micka Fowlera, ktoré vyslovil do vysielačky 22. októbra 2015, keď potvrdzoval úspešný výstup na horu Gave Ding, nachádzajúcu sa v západnej časti Nepálu. Radosť dvojice horolezcov bola o to väčšia, že na doteraz nezlezenú horu vyliezli náročnou ale nádhernou cestou.

Gave Ding

Gave Ding sa nachádza v jednej z najvzdialenejších oblastí Nepálu, preto ostávala dlho ukrytá pred očami horolezcov. Mick Fowler si ju všimol na svojej predchádzajúcej expedícii v tejto oblasti. Neváhal ani chvíľu a ako to bolo možné, začal na Gave Ding vybavovať povolenie. To sa mu podarilo a koncom septembra vycestoval do Nepálu spoločne s Paulom Ramsdenom, Stevom Burnsom a Ianom Cartwrightom.

Všetci štyria dorazili do základného tábora v polovici októbra, ale do lezenia sa pustili len Fowler a Ramsden. Pre výstup si vybrali severnú sten. Východná aj západná časť tejto steny bola však ohrozovaná častým pádom lavín a nebezpečne vyzerajúcimi serakmi. Jediná bezpečná trasa bola uprostred severného piliera. Spodná časť steny bola plná strmých miest a dvojica musela často hľadať optimálnu cestu. Pripadali si ako v severnej stene Eigeru. V hornej časti výstup pokračoval po klasickom strmom hrebeni. Okrem náročného lezenia trápila horolezcov aj zima. Obaja skončili s ľahkými omrzlinami.

Po piatich náročných dňoch sa obaja britskí horolezci postavili 22. októbra 2015 na vrchol hory Gave Ding. Zostup do základného tábora, ktorý uskutočnili západným hrebeňom a severnou stranou hory, im trval ďalšie dva dni. Celý výstup má dĺžku 1600 metrov a ohodnotili ho na ED+.

Pred odchodom na expedíciu Fowler uviedol: „Z obrázkov Google Earth a fotiek vytvorených z veľkej diaľky zo západu môžeme len ťažko predpokladať, čo nás tam čaká. Čo však vieme isto je, že keď je Google Earth nastavený na správny čas dňa, tak tieň jednej zo severných stien v tomto údolí je dlhší ako tých ostatných. Berieme to ako dobré znamenie. Určite to môže znamenať len to, že sa tu jedná o najstrmšiu a najvyššiu stenu tejto oblasti.„

Mick Fowler a Paul Ramsden nie sú v horolezectve žiadnymi nováčikmi. Za sebou už majú niekoľko podobných skvelých výkonov, čoho dôkazom je aj získanie dvoch ocenení Piolet d’Or. Prvé získali už v roku 2002 za výstup centrálnym kuloárom hory Siguniang a druhé v roku 2013 za výstup na horu Shiva v Indii. Verím tomu, že táto dvojica ešte bude mať čo povedať aj ďalšie roky, keďže ich prioritou je hľadanie náročných cieľov.

Výstupová cesta na Gave Ding

Lezenie v severnej stene Gave Ding

Výstup po hrebeni

Mick Fowler a Paul Ramsden

Ďaľšie informácie

  • Autor fotografií: Mick Fowler
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman