Menu

Prvý zimný výstup na Manaslu

Členovia zimnej expedície na Manaslu, foto: Lech Korniszewski Členovia zimnej expedície na Manaslu, foto: Lech Korniszewski

Dnes je tomu presne 32 rokov, čo na vrchole Manaslu po prvý krát stáli horolezci počas zimnej sezóny. 8156 metrov vysoká hora bola po Mount Evereste len druhou osemtisícovkou, na ktorú niekto vyliezol v zime. Rovnako, ako na Evereste, boli aj na Manaslu v zime opäť ako prví úspešní poľskí horolezci.

Zimnú expedíciu na Manaslu v sezóne 1983/84 zorganizoval Horolezecký klub v Zakopanom. Vedúcim výpravy bol Lech Korniszewski, ktorý zároveň plnil funkciu lekára. Lezeckým vedúcim bol Maciej Berbeka. Ďalšími členmi expedície boli Marek Danielak, Ryszard Gajewski, Stanislaw Jaworski (filmár), Andrzej Machnik, Zbigniew Mlynarczyk, Andrzej Osika, Maciej Pawlikowski, Boguslaw Probulski a Wlodzimierz Stoinski.

Základný tábor postavila expedícia 2.decembra 1983 v prednej časti ľadovca Thulagi vo výške 4000 metrov. Na druhý deň už stála predsunutá základňa na úpätí tzv. Messnerovho útesu, čo je takmer 600 metrová strmá skalná stena. Cestu v tejto stene čoskoro lanami zaistili Gajewski a Probulski.

Horolezci postupovali ďalej do tzv. Motýlej doliny v juhozápadnej stene Manaslu. Ich snaženie však na čas zmarila tragická nehoda. Na zostupe Messnerovým útesom sa Stanislawovi Jaworskému pretrhlo fixné lano a následný pád neprežil.

Expedícia napriek tejto smutnej udalosti pokračovala vo výstupe. Pôvodným plánom bolo nielen urobiť prvý zimný výstup na Manaslu, ale aj vyliezť novú cestu v štítovej stene. V tej však neboli práve ideálne podmienky a po tragickej smrti Jaworského sa členovia výpravy rozhodli pokračovať Messnerovou cestou.

Prekonanie strmej snehovo-ľadovej steny trvalo horolezcom niekoľko dní. Po jej zdolaní sa dostali na obrovské plató pod samotným štítom. 11.januára 1984 tu Berbeka a Gajewski vo výške 7750 metrov postavili štvrtý výškový tábor. Po mrazivej noci v stane bičovaným silným vetrom vyrazila dvojica horolezcov pred svitaním smerom k vrcholu. Netrvalo to dlho a už o 10 hodine stáli na vrchole Manaslu vo výške 8156 metrov. Poľskí horolezci sa tak stali prvými, ktorým sa to podarilo v zime. 12. január 1984 sa stal dňom ďalšieho veľkého úspechu poľského horolezectva.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman