Menu

Horolezci na Nanga Parbat menia stratégiu

Tomek Mackiewicz na Nanga Parbat, foto: Elisabeth Revol Tomek Mackiewicz na Nanga Parbat, foto: Elisabeth Revol

Horolezci na Kinshoferovej ceste sa rozhodli spojiť svoje sily a pracovať na Nanga Parbat ako jeden celok. „Zabijácka“ hora pripravila lezcom náročné podmienky aj túto zimu. Podarí sa im spoločne prekonať to, čo nedokázali v menších tímoch?

Poľskí horolezci Adam Bielecki a Jacek Czech to od začiatku skúšali rýchlym alpským štýlom. Neuspeli. Rozhodli sa preto spojiť s medzinárodnou expedíciou, v ktorej sa nachádzajú Alex Txikon, Daniele Nardi a Ali Sadpara. Tí na rozdiel od Poliakov skúšajú horu vyliezť klasickým štýlom. Naťahujú fixné laná, stavajú si výškové tábory a postupne sa približujú k vrcholu. S novou posilou plánujú opraviť fixné laná do tretieho tábora.

horolezci pod Nanga Parbat
Členovia troch expedícií pod Nanga Parbat, zdroj: Alex Txikon

Daniele Nardi, Adam Bielecki a Jacek Czech opustili v pondelok základný tábor, aby do výšky 5700 metrov vyniesli ďalší materiál potrebný na hornú časť cesty. Jacek Čech, ktorý nedávno prekonal infekciu, sa z výšky 5300 metrov vrátil do BC. Nardi s Bieleckim pokračovali vo fixovaní trasy vo výške nad 5700 metrov. Vyliezli len 100 výškových metrov, keď sa Adam Bielecki pošmykol a padal asi 80 metrov. Adamovi sa našťastie nestalo nič vážne.

Celú situáciu sledoval Daniele Nardi a takto ju popisuje: „Ostávalo nám ešte nejakých 200 metrov k úpätiu Kinshoferovej steny a ďalších 200 metrov do tábora 2. Napriek veľkej záťaži v batohoch sme vystupovali veľmi rýchlo. Vo výške 5700 metrov sme zložili väčšinu materiálu a začali sme liezť. Adam liezol ako prvý. So sebou sme mali 400 metrov lana. Liezol zľadovateným žľabom a zastavil sa vo výške asi 5800 metrov. Počul som, ako pribíjal skobu a videl som, že sa ide zaistiť. Potom sa niečo stalo a on spadol. Padal asi 80 metrov. Počas pádu som mu nemal ako pomôcť, tak som jeho lano zaistil do môjho sedáka a čakal som na trhnutie.“ Pomohlo to a Daniele tak zachránil Adama.

Adamov pád sa zaobišiel bez vážnejších zranení a dvojica horolezcov dokonca ešte zvažovala pokračovať vo výstupe. Nakoniec ale zišli do základného tábora.

Video, ktoré vzniklo chvíľu po páde Adama Bieleckeho

„K pádu došlo kvôli pretrhnutému fixnému lanu. Daniele ma našťastie zaistil druhým lanom. Napriek dlhému pádu som v poriadku. Trocha si to odniesla len pravá ruka.“, napísal na facebooku Adam Bielecki.

Alex Txikon a Ali Sadpara vyšli z C1 na ďalší deň pri východe slnka a pokračovali vo fixovaní cesty lanami. Na konci dňa mali zaistenú cestu až po úpätie Kinshoferovej steny vo výške 6050 metrov, kde uložili stan, jedlo a ďalší materiál. „Bolo to osem hodín technického lezenia v ľade a celý čas v tieni. Prekonali sme už viac ako 1250 výškových metrov. Vo výške 5700 až 6050 metrov sme natiahli 500 metrov fixných lán.“, raduje sa z postupu celý tím. Všetci dúfajú, že Kinshoferovu stenu by mohli zafixovať do zajtra.

Túto zimu sa na Nanga Parbat zatiaľ najvyššie dostali Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol. Vystúpili sa až do tretieho výškového tábora (cca 6600 -6700 metrov). No pre zlé počasie (zima a silný vietor) zostúpili 11.januára do základného tábora, aby si tam na chvíľu oddýchli.

Talianske duo Simone Moro a Tamara Lunger postavili druhý tábor na Messnerovej ceste. „Urobili sme dobrú prácu, dosiahli sme C2 a dostali sa aj trochu vyššie. To je slušné, nie?“, napísala na facebooku Tamara.

Na Rulálskej strane hory pôsobí len jedna expedícia. Členovia poľskej výpravy „Justice for all“ dosiahli na trase Schell už výšku 6200 metrov. Podľa posledných informácii poľskí horolezci uviazli pre zlé počasie v snehovej jaskyni vo výške 6000 metrov, kde čakajú na zlepšenie podmienok. Poľský tím hlásil, že tento rok sú na hore strašné podmienky. Predovšetkým v spodnej časti, ktorá je obvykle pod snehovou pokrývkou, je to teraz buď náročný ľad alebo holá skala.

Adeptov na prvý zimný výstup na Nanga Parbat je viac ako dosť. Komu sa to ale podarí?

Zľadovatený žľab na Nanga Parbat
Zľadovatený žľab na Nanga Parbat smerom k C2, foto: Daniele Nardi

Daniele Nardi a Adam Bielecki v náročnom žľabe
Daniele Nardi a Adam Bielecki v náročnom žľabe, foto: Daniele Nardi

Cesta do C2
Cesta do C2, zdroj: Daniele Nardi

Tomek Mackiewicz vo výškovom tábore
Tomek Mackiewicz vo výškovom tábore, foto: Elisabeth Revol

Tomek Mackiewicz na svahu Nanga Parbat
Tomek Mackiewicz na svahu Nanga Parbat, foto: Elisabeth Revol

Tomek Mackiewicz v strmej stene Nanga Parbat
Tomek Mackiewicz v strmej stene Nanga Parbat, foto: Elisabeth Revol

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman