Menu

Prvý vrcholový pokus na Nanga Parbat

Prípravy na prvý tohtoročný pokus o vrchol Nanga Parbat sú v plnom prúde. Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol sa nachádzajú v treťom výškovom tábore a v najbližších dňoch majú v pláne dostať sa na vrchol. Ostatné tímy pôsobiace na diamírskej strane hory sú momentálne v základnom tábore.

Poľský horolezec Tomek Mackiewicz so svojou francúzskou kolegyňou Elisabeth Revol vyrazili zo základného tábora 16.januára. Prvú noc strávili v C1 a na ďalší deň dorazili do C2 (6000 m). Ďalšie pokračovanie vo výstupe bolo zastavené silným vetrom. V C2 bola dvojica horolezcov nútená čakať dva dni na zlepšenie počasia. Napriek neutíchajúcemu chladu a vetru sa im dnes podarilo vystúpiť do C3 (6700 m).

Ďalšiu noc pravdepodobne strávia v C4 a ďalší deň by sa mohli pokúsiť o vrchol. Vietor sa už upokojil a nebo je jasné. Ak sa to udrží, mali by počas vrcholového dňa výborné podmienky. Tak im držme palce.

Talianske duo Simone Moro a Tamara Lunger sa z výšky 5800 metrov vrátili do základného tábora. Zlé počasie ich nepustilo ďalej. V pláne mali vystúpiť do C3 a v prípade dobrých podmienok aj do C4. Došlo im však jedlo a museli ustúpiť do základného tábora.

Najmenej správ prichádza od tímu pôsobiacom na výstupovej trase Schell. Vyzerá to tak, že niektorí členovia sa dostali do výšky 6600 metrov, a ak sa už nedostali vyššie, postavili tam tretí tábor.

Daniele Nardi, Alex Txikon a Ali Sadpara sú v súčasnosti v základnom tábore. Ak im budú priať poveternostné podmienky, zajtra vyrazia hore a budú pokračovať vo fixovaní cesty do C4 (7400 m). Alex Txikon a Ali Sadpara začiatkom týždňa zaistili cestu do 6500 metrov. Do akcie sa vracia aj zotavený Daniele Nardi, ktorý pri poslednom výstupe zaznamenal menší pád.

Tohtoročné zimné dobrodružstvo na Nanga Parbat ukončili poľskí horolezci Adam Bielecki a Jacek Czech po tom, ako Adam Bielecki prežil vo výške 5800 metrov asi 80 metrový pád. Aj keď nemal žiadne vážne zranenia, trocha viac si to odniesla len jeho ruka, rozhodol sa spolu so svojim spolulezcom svoje pôsobenie na Nange ukončiť.

AKTUALIZÁCIA ČLÁNKU (21.januára 19:00)

Podľa najnovších správ sú Tomek Mackiewicz a Elisabeth Revol už v C4 (7200 metrov). Zajtra alebo pozajtra sa pokúsia vystúpiť na vrchol. Predpovede počasia sú veľmi priaznivé. Vo výške 7500 metrov by zajtra na Nanga Parbate malo byť jasno a fúkať by mal len slabý vietor. Teplota by sa mala pohybovať okolo -31oC a pocitová teplota dosiahne -43oC. Podobne by sa malo počasie vyvíjať aj v sobotu, len vietor bude o trocha silnejší. Dúfajme, že obaja majú dosť síl, aby prekonali sami seba, a že Nanga Parbat ich pustí na svoj vrchol. Hlavne Tomek by si to zaslúžil. Veď pre neho je to už šiesta zimná expedícia na Nangu.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman