Menu

Úspešný zimný výstup na Nanga Parbat

Zľava: Ali Sadpara, Alex Txikon, Simone Moro a Tamara Lunger Zľava: Ali Sadpara, Alex Txikon, Simone Moro a Tamara Lunger

Konečne sa to podarilo... po dlhých rokoch a desiatkach neúspešných pokusoch to dnes, 26.februára 2016 konečne vyšlo. Trojica najvytrvalejších horolezcov tejto sezóny, Alex Txikon, Ali Sadpara a Simone Moro, vystúpili okolo 15:30 pakistanského času na vrchol Nanga Parbatu. Stali sa tak prvými horolezcami, ktorí na túto obávanú horu vystúpili v zime.

8126 metrov vysoká hora bola jednou z dvoch osmetisícoviek, na ktorú sa v zime zatiaľ nepodarilo nikomu vystúpiť. Pozornosť horolezcov sa posledné roky sústredila práve na Nanga Parbat. V utorok, 23.februára 2016 sa zo základného tábora vybrala štvorčlenná skupina na posledný pokus tejto zimy. Okrem spomínanej trojice bola v tejto skupine ešte talianska horolezkyňa Tamara Lunger.

Štvorica v prvý deň vystúpila do druhého tábora vo výške 6100 metrov. Nasledujúcu noc strávili už v treťom výškovom tábore (6700 metrov). Vo štvrtok dorazili do štvorky, kde vo výške 7200 metrov mali pocit, že už sú k vrcholu veľmi blízko. Napriek extrémne nízkym teplotám sa dnes v noci rozhodli stúpať k vrcholu. Vďaka ich vytrvalosti a odhodlaniu sa im na vrchol nakoniec podarilo vystúpiť . Žiaľ Tamara Lunger to vzdala neďaleko od vrcholu. Je to obrovská škoda. Ale zvyšnej trojici gratulujeme a želáme šťastný zostup z hory.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman