Menu

Vlada Štrbu a Zoltána Pála zasiahla na Evereste lavína

Cesta do C1 cez ľadopád Khumbu, foto: Vlado Štrba Cesta do C1 cez ľadopád Khumbu, foto: Vlado Štrba

Pondelok 9. mája 2016 mal byť pre slovenských horolezcov Vlada Štrbu a Zoltána Pála dňom D. Z druhého výškového tábora na Evereste vyrazili k Boningtonovej ceste, aby na najvyššiu horu sveta vyliezli jednou z najnáročnejších ciest. Pekné ranné počasie sa však neskôr pokazilo a chalanov pri výstupe zastihla snehová búrka. Aby tej smoly nebolo málo, našich horolezcov zasiahla ešte aj menšia lavína.

Volanie o pomoc zachytili dnes ráno v základnom tábore členovia slovenského podporného tímu. Z rádiového spojenia sa dozvedeli, že Vlado so Zolom museli noc prečkať vo výške 7200 metrov v bývalom 4. výškovom tábore britskej expedície z roku 1975 metrov. Aj keď našťastie nemajú vážne zranenia, zostupovať však sami nedokážu. Zoli bol v lavíne zasiahnutý do tváre a má problémy so zrakom.

Podporný tím v BC okamžite zorganizoval záchrannú akciu. Na obed vrtuľník vyviezol štyroch Šerpov do druhého tábora, odkiaľ sa vydali na pomoc našim chlapcom. Mali by im pomôcť zostúpiť do druhého tábora, odkiaľ ich už odvezie vrtuľník buď ešte dnes večer alebo zajtra ráno. Naši chalani sú v psychickej pohode a čakajú na Šerpov.

Držíme palce, aby všetko dobre dopadlo.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman