Menu

Nové podmienky pre horolezcov v Himalájach

Nepálska vláda schválila za posledné roky niekoľko podmienok, ktoré majú znížiť riziko horolezectva v Himalájach. Tento rok uvažuje o ďalších významných opatreniach...

Koniec sólo výstupom?

Asi najkontroverznejším opatrením by mal byť zákaz výstupov na vrcholy osamoteným lezcom. A to vrátane výstupu na Mount Everest. Nepálska vláda tým sleduje minimalizovanie nehôd, ktoré sa môžu pri sólo výstupoch na najvyššie himalájske vrcholy stať.

Nový návrh vyhlášky pre horolezecké expedície, ktorý bol vypracovaný Ministerstvom cestovného ruchu, uvádza, že každý jednotlivec na Evereste musí mať vlastného horského vodcu, zatiaľ čo na ostatných osemtisícových vrcholoch môže horský vodca sprevádzať dvoch lezcov. Či sa toto opatrenie týka všetkých expedícií alebo len komerčných, je zatiaľ nejasné. Ak by to platilo aj pre nekomerčné horolezecké expedície, bol by to od Nepálskej vlády výrazne negatívny krok.

Obmedzenia pre výstupy v Himalájach

Pred rokom Nepálska vláda nastavila minimálny vekový limit pre získanie povolenia na horolezecký výstup na 16 rokov. Teraz uvažuje aj nad hornou hranicou a to na 75 rokov. V tomto prípade by skončili preteky o najstaršieho človeka na Moun Evereste, keď ako 80-roční chcú na najvyššiu horu sveta vystúpiť Min Bahadur Sherchan z Nepálu a japonský horolezec Yuichiro Miura.

Každý rok nás zahlcujú správy, keď na Everest vystúpi niekto bez nohy, ruky, či s nejakou vážnou chorobou. Aj toto chce Nepálska vláda z časti obmedziť. V novom návrhu sa preto uvádza, že povolenia na výstup by nezískali ľudia s úplnou slepotou či s dvojitou amputáciou.

Bez skúsenosti ne Everest nelez

Každý, kto bude chcieť vystúpiť na niektorý z osemtisícových vrcholov vrátane Mount Everestu, musí mať za sebou aspoň jeden úspešný výstup na vrchol presahujúci výšku 7000 metrov. Toto pravidlo by sa však netýkalo nepálskych horolezcov, ktorí by absolvovali horolezecký výcvik v minimálnej dĺžke 30 dní.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman