Menu

Poliak Andrzej Bargiel je najrýchlejší Snežný Leopard

Andrzej Bargiel počas výstupu na Chan Tengri, foto: Marcin Kin Andrzej Bargiel počas výstupu na Chan Tengri, foto: Marcin Kin

Poľský horolezec a skialpinista Andrzej Bargiel vystúpil 14. augusta 2016 na vrchol Pik Pobedy, čím dosiahol piaty vrchol tzv. Snežného leoparda. Pre výstupy na päť najvyšších vrcholov bývalého Sovietskeho zväzu potreboval len 30 dní, čím výrazne prekonal doterajší 42-dňový výkon Denisa Urubka a Andreja Molotovova z roku 1999.

Ocenenie Snežný leopard získa každý horolezec, ktorý vystúpi na päť najvyšších vrcholov bývalého Sovcietského zväzu. A určite sa nejedná o ľahké výstupy. Záujemcovia o toto ocenenie musia vystúpiť na Pik Komunizmu (7495 m), Pik Pobedy (7439 m), Pik Lenina (7134 m), Pik Korženevskej (7105 m) a Chan Tengri (6995 m).

Práve Pik Pobeda, na ktorú Andrzej Bargiel vystúpil ako na poslednú, je medzi horolezcami považovaná za najnáročnejšiu a najnebezpečnejšiu horu z tejto pätice. Ruskí horolezci hovoria: „Nie je dôležité, koľko krát si bol na Evereste, ale povedz mi, či si vystúpil na Pik Pobedy."

Výkon Andrzeja Bargiela je výnimočný nielen celkovým časom (30 dní), ktorý potreboval pre úspešný výstup na päť náročných hôr, ale na každú z hôr, na ktoré bežný výstup trvá niekoľko dní, zvládol Andrzej vyliezť za niekoľko hodín. A keďže je Andrzej trojnásobným poľským šampiónom v skialpinizme, výstupy Snežného leoparda absolvoval samozrejme s lyžami.

28-ročný Poliak na seba po prvý krát výraznejšie upozornil už v roku 2010, keď prekonal rýchlostný rekord vo výstupe na Elbrus. Jeho výkon doteraz nikto neprekonal. V roku 2013 sa mu podarilo ako jednému z mála zlyžovať z vrcholu Shisha Pangma. Už o rok neskôr vytvoril rýchlostný rekord na Manaslu, keď cesta na vrchol mu trvala len 14 hodín a 5 minút. Na celý výstup: základný tábor – vrchol – základný tábor potreboval len 21 hodín a 14 minút. Minulý rok sa do kroník horolezectva a skialpinizmu zapísal ako prvý človek, ktorý zlyžoval z vrcholu Broad Peaku.

Porovnanie výstupov Andrzeja Bargiela a Denisa Urubka

  Denis Urubko a Andrej Molotov Andrzej Bargiel
Pik Lenina 16. júla 16. júla
Pik Korženevskej 27. júla 25. júla
Pik Komunizmu 7. augusta 2. augusta
Chan Tengri 19. augusta 10. augusta
Pik Pobeda 24. augusta 14. augusta
SPOLU 42 dní 30 dní

O prekonanie rýchlostného rekordu Snežného leoparda sa pred dvomi rokmi neúspešne pokúšal aj slovenský horolezec Zoltán Pál a minulý rok dokonca len 19-ročný Fín Juho Knuuttila. Andrzej Bargiel dokázal, že aj náročné ciele je možné dosiahnuť. Uvidíme, čo všetko ešte ten stále mladý poľský horolezec dokáže. Držíme mu palce.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman