Menu

Čína sprístupní Mount Everest výstavbou hotela

Čína chce viac sprístupniť najvyššiu horu sveta z tibetskej strany. Blízko základného tábora plánuje pre turistov a horolezcov postaviť obrovský hotel a reštaurácie. Vznikne pod Everestom moderné centrum aké poznáme z Álp?

Pekingské noviny zverejnili pred niekoľkými dňami informáciu, že čínska vláda chce na severnej strane Mount Everestu postaviť hotel a horolezecké centrum. Týmto krokom chcú Everest viac sprístupniť ľuďom, ktorí chcú na Everest vyliezť alebo sa na najvyššiu horu na svete aspoň z blízka pozrieť. Celé centrum sa bude nachádzať v dedinke Old Tingri, ktoré je od samotnej hory vzdialené približne 64 kilometrov. Nedávno bola dokončená moderná spevnená cesta, ktorá Old Tingri spája so severným základným táborom.

Od prvého úspešného výstupu na Everest v roku 1953 až do súčasnosti je hlavnou výstupovou trasou južná strana hory z Nepálu. Po tragických udalostiach v rokoch 2014 a 2015 začali hľadať horolezci ale aj turisti nové a hlavne bezpečnejšie možnosti ako sa dostať na Everest. Severná cesta z Tibetu je síce dlhšia, ale na jej začiatku nie je nebezpečný ľadovec. Práve ten má na svedomí veľké množstvo obetí a to hlavne spomedzi Šerpov, ktorí na začiatku každej sezóny zabezpečujú cestu cez ľadopád pre klientov komerčných expedícií. Výstavbou cesty do základného tábora nachádzajúceho sa v Tibete tak Číňania sprístupnia masám Everest aj zo severu.

Veľký hotel v Old Tingri, ktorý by mal byť dokončený v roku 2019, spríjemní cestu do základného tábora. Vybaviť by sa tu mali dať aj všetky potrebné formality, pre ktoré je momentálne potrebné cestovať stovky kilometrov ďaleko od Everestu. Keďže Číňania rátajú s ročnou návštevnosťou niekoľko stotisíc ľudí, čo predstavuje aj zvýšené bezpečnostné riziko, pri hotely bude stáť aj heliport, z ktorého bude štartovať vrtuľník v prípade záchranných akcií. Taktiež sa tu bude nachádzať výcvikové centrum pre vysokohorských sprievodcov. Podľa projektových plánov vyrastie pod Everestom centrum, v ktorom nájdeme všetko, na čo sme zvyknutí z Alpských stredísk.

Časy sa menia. Tí, čo zažili Everest z Nepálu pred desiatkami rokov sa nestíhajú čudovať, ako sa tam všetko rýchlo mení. Nie vždy je to ale pozitívne. Výstup na Everest je dnes takmer iba komerčnou záležitosťou. Nepálska vláda na tom získava ročne milióny dolárov a doteraz ich dopad na životné prostredie alebo bezpečnosť moc nezaujímala. Južná trasa je preto teraz plná odpadkov. Pod vrcholom sa vytvárajú rady z niekoľko sto horolezcov. Budeme svedkami takejto zmeny aj na severnej strane? Šialencov, ktorí chcú ísť na Everest len kvôli prestíži je na svete stále dosť...

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman