Menu

Zoltán Pál na Mount Everest nepôjde

Zolo Pál pri prekonávaní ľadopádu pod Everestom v roku 2016, zdroj: Facebook Zolo Pál pri prekonávaní ľadopádu pod Everestom v roku 2016, zdroj: Facebook

Druhý pokus vyliezť Bonningtonovu cestu na Mount Everest slovenskými horolezcami Vladom Štrbom a Zolom Pálom skončil skôr ako začal. Mladší z dvojice horolezcov do Himalájí ani nepríde.

Vlado Štrba, ktorý do Nepálu odletel už v pondelok 6. marca, uverejnil na facebookovej stránke expedície správu s nadpisom „Dôležitá informácia". Zolo Pál, druhý člen slovenskej mini expedície, ktorý mal do Nepálu pricestovať dva týždne po Vladovi, nakoniec svoju účasť na expedícii ukončil.

Dôvodom pre jeho rozhodnutie bolo nové stanovisko Zolovho zamestnávateľa vo Švajčiarsku, u ktorého začal pracovať ako outdoorový predajca v decembri minulého roku. Na začiatku bol prístup zamestnávateľa veľmi pozitívny a okrem uvoľnenia Zola na expedíciu mu prisľúbili aj finančný sponzoring. Zmenou vedenia však prišla aj zmena tohto postoja a Zolo dostal na výber. Buď expedícia alebo práca. Zolo Pál dal pred Everestom prednosť práci.

Vlado Štrba, ktorý túto informáciu len ťažko predychával, ostáva v Nepále sám a na jeho pleciach je ťažké rozhodnutie. Nastúpi do Bonningtonovej cesty na Mount Everest aj sám? Alebo zoženie niekoho dostatočne bláznivého, kto by sa dal na poslednú chvíľu nahovoriť na tento smelý plán? Ako Vlado píše vo svojom príspevku, verí si, že za dobrých podmienok by to mohol dať aj sólo. Ale taktiež s ponukou vyliezť na Everest oslovil aj kamaráta z detstva.

Vlado Štrba v Himalájach
Vlado Štrba sa už nachádza v Himalájach, zdroj: Facebook

Informácia o zrušení účasti Zola Pála na expedícii vyvolalo veľkú vlnu rôznych reakcií. Expedícia má už od minulého roku stovky priaznivcov, z ktorých im mnohí prispeli aj finančne. Na druhej strane stoja zase tí, ktorí ich plán považujú len za výmysel a neveria, že horolezci s ich skúsenosťami by mohli čo i len uvažovať o výstupe na Everest jednou z najnáročnejších ciest.

Minulý rok sa dvojici podarilo vystúpiť na Bonnigtonovej ceste do výšky 7200 metrov. Odtiaľ si museli privolať pomoc po tom, ako začal mať Zolo Pál problémy s očami. Tie boli spôsobené snehom, ktorý sa mu dostal pod okuliare počas lavíny.

Zolo Pál na Mount Everest
Zolo Pál na Mount Everest po zasiahnutí lavínou, zdroj: Facebook

Po tom, čo si obhliadli juhozápadnú stenu Everestu z blízka, videli svoje šance veľmi reálne. Aj preto sa rozhodli tento rok pod Everest vrátiť. No ich plán skončil skôr ako začal... alebo nie?

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman