Menu

Ueli Steck a Kilian Jornet vybehli severnou stenou Eigeru

Severná stena Eigeru Severná stena Eigeru

Dvaja z najrýchlejších horolezcov sveta, Ueli Steck a Kilian Jornet, sa v nedeľu 8. novembra 2015 spojili do jedného tímu a spoločne vyliezli obávanú severnú stenu Eigeru. Celá cesta aj s návratom k autu im trvala len 10 hodín. Pekný nedeľný výlet...

Hviezdna dvojica začala svoj výstup v dedinke Grindelwald približne o desiatej hodine. Začiatočný nenáročný úsek obaja vybehli až do výšky 2300 metrov, kde začína už samotné lezenie v severnej stene Eigeru. To absolvovali cestou prvovýstupcov. Na vrchol Eigeru, ktorý sa týči do výšky 3970 metrov, dorazili už po niekoľkých hodinách. Z hory zostúpili západnou stenou a k autu sa dostali len niečo po desiatich hodinách od chvíle, kedy od neho vyrazili.

„Bol to deň čistej zábavy, je skutočne zábavné byť vonku v horách.", prezradil po výstupe Ueli Steck, pre ktorého to bol už 39. výstup na Eiger severnou stenou. Oproti tomu, pre jeho kolegu Kiliana Jorneta, to bol prvý výstup stenou, ktorá je v horolezeckej komunite považovaná za jednu z najnáročnejších stien v Alpách..

Ueli Steck vytvoril rýchlostný rekord v tejto stene v roku 2008, keď na vrchol vyliezol za 2 hodiny a 47 minút. V roku 2011 bol síce o 19 minút rýchlejší Dani Arnold, ten ale na Hinterstoisserovom traverze použil fixné lano. Aj Kilian Jornet je držiteľom niekoľkých rýchlostných rekordov a najvýznamnejším je asi jeho rekord na hore Denali, na ktorú vyliezol za 11 hodín a 48 minút vrátane cesty naspäť. Kilian má smelé plány aj do budúcnosti, medzi ktoré patrí aj rýchlostný rekord na najvyššej hore sveta, Mount Evereste..

Heckmaierova cesta, severná stena Eigeru

Ako prvý sa na vrchol Eigeru severnou stenou dostala v júli 1938 štvorica horolezcov Heinrich Harrer, Anderl Heckmair, Fritz Kasparek a Wiggerl Vörg. Táto 1800 metrov vysoká klasická výstupová trasa má klasifikáciu náročnosti ED+, na skale V-, s ľadovými svahmi so sklonom až 60°. Obvykle trvá výstup na vrchol jeden až tri dni v závislosti od schopnosti horolezcov a podmienok v stene. Neobvyklé však nie sú ani prípady, keď výstup trvá dlhšie, aj 10 dní. Trasa je považovaná za extrémne nebezpečnú pre padajúce skaly, ľad a lavíny.

Ueli Steck a Kilian Jornet v severnej stene Eigeru

Ueli Steck a Kilian Jornet v severnej stene Eigeru

Ueli Steck a Kilian Jornet v severnej stene Eigeru

Ueli Steck a Kilian Jornet v severnej stene Eigeru

VIDEO: Ueli Steck a jeho rýchlostný rekord v severnej stene EigeruVIDEO: Dani Arnold a jeho rýchlostný rekord v severnej stene Eigeru

Ďaľšie informácie

  • Autor fotografií: Ueli Steck
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman