Menu

Ueli Steck opäť najrýchlejší v severnej stene Eigeru

Ueli Steck v severnej stene Eigeru, foto: Ueli Steck Facebook Ueli Steck v severnej stene Eigeru, foto: Ueli Steck Facebook

2 hodiny 22 minút a 50 sekúnd. To je čas, ktorý švajčiarskemu stroju stačil, aby vyliezol legendárnou severnou stenou na vrchol Eigeru.

Len pred pár dňami si Ueli Steck „tréningovo vybehol“ Heckmaierovou cestou (trasa prvovýstupcov) na Eiger spolu s ďalším horským rýchlikom Kilianom Jornetom. Cesta z dedinky Grindelwald na vrchol Eigeru a späť im trvala len 10 hodín. 17. novembra 2015 si Ueli Steck vychutnal severnú stenu sólo a v rekordnom čase.

Pre Ueli Stecka to nie je po prvý krát, keď v tejto stene vytvoril rýchlostný rekord. Prvý krát sa mu to podarilo v roku 2007 a jeho čas bol vtedy 3 hodiny a 54 minút. So svojim výkonom však Ueli nebol spokojný. Videl tam ešte rezervy, a tak sa pod severnú stenu Eigeru vrátil už nasledovný rok. Z predošlého času ukrojil viac ako hodinu a nový rekord mal hodnotu 2 hodiny a 47 minút.

V roku 2011 bol na Eigeri rýchlejší Ueliho krajan Dani Arnold, ktorý severnou stenou vyliezol o 19 minút rýchlejšie ako Ueli Steck v roku 2008. Dani Arnold však na prekonanie Hinterstoisserovho traverzu použil fixné lano, zatiaľ čo Ueli Steck absolvoval celý svoj výstup voľným štýlom.

„Teraz vidím ten rozdiel medzi rokom 2008 a 2015.“, prezrádza Ueli Steck. „Dnes som mal dobrú trasu, dobré podmienky a využil som pár vecičiek, ktoré zvýšili bezpečnosť. Verím, že to dáva oveľa väčší zmysel robiť to takýmto spôsobom. To, že padol nový rekord, je dôsledkom konkrétnych podmienok. Nikdy nemôžeme porovnávať výstupy v takej stene ako je táto na Eiger. Podmienky a počasie sú zakaždým iné. Ale to je to, čo robí horolezectvo zaujímavé a jedinečné. Pre mňa je to osobná výzva.“

Aby tých rekordov v severnej stene nebolo málo, Ueli Steck absolvoval 11. novembra 2015 aj najrýchlejší tímový výstup. So spolulezcom Nicolasom Hojacom preliezli severnú stenu za 3 hodiny a 46 minút, čím prekonali predošlí rekord Rogera Schaeliho a Simona Gietla z roku 2011 o 39 minút.

39-ročný Ueli Steck prekonal hranicu 40 úspešných výstupov severnou stenou Eigeru, z toho len za posledných 10 dní sa mu to podarilo tri krát. Navyše, dva krát v rekordnom čase. Ueli by si zaslúžil prezývku Eigerman.

Ueli Steck v severnej stene Eigeru

Ueli Steck v severnej stene Eigeru

Ueli Steck v severnej stene Eigeru

Ďaľšie informácie

  • Autor článku: Ueli Steck
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman