Menu

Stane sa z Eigeru závodná dráha?

Obávaná severná stena Eigeru bola túto jeseň svedkom dvoch rekordných výstupov. 11. novembra 2015 vystúpili touto stenou Ueli Steck a Nicolas Hojac za 3 hodiny a 46 minút, čím vytvorili nový tímový rekord. No najväčšia chvíľa Ueliho Stecka prišla o šesť dní neskôr, 17. novembra 2015. Tento švajčiarsky rýchlik preliezol severnú stenu Eigeru za neuveriteľné 2 hodiny 22 minút a 50 sekúnd.

Za posledných 12 rokov bol rýchlostný rekord na Eigeri prekonaný po piaty krát, z toho tri krát práve v podaní Ueliho Stecka. Pre porovnanie, predtým bolo na päť rekordov potrebných 53 rokov. Mimochodom, Ueli Steck tvrdí, že podľa neho je možné to spraviť aj pod dve hodiny!

Aj keď väčšina horolezcov tvrdí, že horolezectvo nie je šport, v ktorom sa súťaží, história aj súčasnosť hovorí niečo iné. Na začiatku horolezci medzi sebou predsa súťažili, kto ako prvý vylezie ktorú horu. Keď boli všetky hory zlezené, súťažili zase, kto ako prvý vylezie dovtedy nevylezenou stenou. A keď už máme vylezené takmer všetko, čo sa vyliezť dá, prichádza nový rozmer súťaženia – čas.

Súťaživosť je prirodzená ľudská vlastnosť a aj horolezci túžia po sláve a uznaní. Ale je správne, keď sa z hory stáva ihrisko či dostihová dráha? História severnej steny Eigeru je poznačená smrťou mnohých mladých výborných horolezcov. V tejto stene sa písalo veľa ťažkých príbehov. Vyliezť severnou stenou Eigeru znamenalo kedysi náročné a nebezpečné lezenie na niekoľko dní. No kto vyliezol touto stenou pred pár desiatkami rokov, bol oslavovaný ako olympijský víťaz. Aj z úcty k horolezcom z čias, keď my sme neboli ešte ani na svete, by sa zo severnej steny Eigeru nemala stať závodná dráha.

Ako to je teda s rekordmi na klasickej Heckmairovej ceste z roku 1938?

1950 Leo Forstenlechner a Erich Wascak 18 hodín
1974 Peter Habeler a Reinhold Messner 10 hodín
1981 Ueli Bühler 8 hodín a 30 minút
1982 Franc Knez 6 hodín
1983 Thomas Bubendorfer 4 hodiny a 50 minút
2003 Christoph Hainz 4 hodiny a 40 minút
2007 Ueli Steck 3 hodiny a 54 minút
2008 Ueli Steck 2 hodiny a 47 minút
2011 Dani Arnold 2 hodiny a 28 minút
2015 Ueli Steck 2 hodiny a 22 minút

 

VIDEO: Ueli Steck a jeho rýchlostný rekord v severnej stene Eigeru z roku 2015

 

A na záver ešte rozhovor s Ueli Steckom po jeho rekordnom výstupe.

Koľko krát si v tejto sezóne liezol severnou stenou Eigeru?

Pred rekordným výstupom som dva krát liezol Heckmairovu cestu a túto sezónu som taktiež liezol kombináciu cesty Metanoia a Japonskej cesty. Pred týždňom som Heckmairovu cestu liezol s Kilianom Jornetom a Nicolasom Hojacom. Od auta k autu sme to spravili za 3 hodiny a 46 minút a vytvorili sme tak v severnej stene Eigeru tímový rýchlostný rekord.

Čomu vďačíš za to, že si bol tento rok rýchlejší ako v roku 2008?

V roku 2008 som liezol len voľným štýlom a nemal som prešľapanú stopu. Tento krát bola stopa prešľapaná z predchádzajúcich dvoch výstupov. V niektorých náročných úsekoch som využil skoby a na Hinterstoisserovom traverze som využil fixné lano. Je to rekord, ktorý samozrejme závisel od konkrétnych podmienok. Nikdy nemôžeme porovnávať výstupy v stene ako je táto na Eiger. Podmienky a počasie sú zakaždým iné. Ale to je to, čo robí horolezectvo zaujímavé a jedinečné. Pre mňa je to osobná výzva.

Prečo si sa opäť rozhodol pokúsiť sa prekonať rekord? Aká bola tvoja motivácia?

Mojou motiváciou je len baviť sa horolezectvom. Bol som tam a podmienky boli výborné. Liezť na Eiger je vždy zábavné.

Môžeš nám prezradiť viac o štatistikách z GPS údajov z tvojich hodiniek? Na tvojej Movescount stránke je napísané, že intenzita bola „mierna“. Súvisí to so srdcovou frekvenciou?

Áno, sleduje to moju srdcovú frekvenciu. Zvolili som pomerne mierne tempo pri stúpaní. Nechcel som príliš riskovať. A rýchlosť je taktiež risk. Liezol som miernym tempom. Moja srdcová frekvencia bola 160, zatiaľ čo v roku 2008 to bolo 190. Ale musím povedať, že sa v tejto chvíli cítim celkom fit. Ale to je teraz iba základ. Začínam môj zimný tréning. Potenciál na progres je stále obrovský.

Čo plánuješ ďalej? Máš nejaké veľké plány na zimu?

Túto zimu budem trénovať a na jar idem na expedíciu. Tréning je vždy zábava. Môj tréningový režim môžete sledovať na Movescount.com. Nie je to nič zvláštne, proste normálny tréning. Tento rok sme sa rozhodli prispôsobiť môj tréning viac na lezenie. V posledných rokoch som sa viac zameral na vytrvalosť. To bola vždy moja slabina. Ale už som sa veľmi zlepšil. Ale taktiež som stratil veľa lezeckých zručností. Takže budem pracovať na tom, aby sa mi vrátila rovnováha medzi lezeckými zručnosťami a vytrvalosťou. Na toto sa zameriam túto zimu.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman