Menu

Alex Honnold a Tommy Caldwell preliezli Fitz Traverse

V termíne od 12. do 16. februára 2014 preliezli Tommy Caldwell a Alex Honnold ako prví na svete často diskutovaný „Fitz Traverse“, teda hrebeň kultovej hory Fitz Roy a jeho saltelitných vrcholov v južnej Patagónii.

Prelezenie tohto náročného hrebeňa zahŕňa výstupy na vrcholy Aguja Guillaumet, Aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy, Aguja Poincenot, Aguja Rafael Juárez, Aguja Saint-Exúpery a Aguja de l'S. Dĺžka celej tejto hrebeňovej línie je viac ako päť kilometrov a horolezci museli vyliezť takmer 4000 výškových metrov, počas ktorých prekonali náročnosti až do 7a (5.11d) C1 so sklonom 65o. Až dvadsať dĺžok preliezli simultánne, napríklad na pilieri Goretti takto preliezli až tri dĺžky za sebou.

Alex Honnold a Tommy Caldwell sa do tohto výnimočného podniku pustili 12. februára o 9:45. Začali výstupovou cestou “Brenner-Moschioni” a za dve a pol hodiny už stáli na vrchole Aguja Guillaumet. Odtiaľ pokračovali smerom na juh a cez Cresta Sur dosiahli o 17:00 vrchol Aguja Mermoz výstupovou trasou “Argentina”. Po ďalších štyroch hodinách lezenia sa rozhodli bivakovať na hrebeni vedúcom na Aguja Val Biois.

Tommy Caldwell a Alex Honnolad na vrchole Aguja GuillaumentTommy Caldwell a Alex Honnolad na vrchole Aguja Guillaument, foto: Rolando Garibotti

Na druhý deň začali liezť o 8:30. Cez Aguja Val Biois sa dostali o 11:30 do sedla, odkiaľ začína pilier Goretta. Po troch dĺžkach sa dostali na vrchol náročného piliera a o 19:45 začali liezť na záverečnom headwalle. V hornej časti sa nachádzali otrasné podmienky. Na skale bolo príliš veľa námrazy a v škárach ľad. Nezastavilo ich to, len spomalilo a o pol tretej ráno dosiahli vrchol Fitz Roy.

Po krátkom nočnom oddychu zlanili na La Silla, odkiaľ pokračovali hrebeňom cez viacero vrcholov Aguja Kakito. O šiestej hodine večer sa dostali pod výstupovú cestu “Potter-Davis” vedúcej na vrchol Aguja Poincenot. Cestu preliezli skutočne veľmi rýchlo a na vrchole stáli už o 21:15.

Ráno 15. februára zlanili cestou “Judgment Day”, kadiaľ sa dostali o 11:30 do sedla Susat. Na obed začali liezť cestou “Piola-Anker” na Aguja Rafael Juárez. Prelezením dvoch dĺžok dosiahli vrchol o 14:15. Dve hodiny im trvalo prekonanie traverzu hrebeňa k vrcholu Aguja Saint-Exúpery, na ktorý vyliezli po ďalších dvoch hodinách o 18:20. V tomto momente im z ich lana ostalo už len 38 metrov. Ďalšie zlaňovanie cestou “Austríaca” do sedla Col de los Austríacos, bolo tak veľmi zdĺhavé a náročné. V tomto sedle prečkali noc pred poslednou prekážkou, severným hrebeňom Aguja de l'S.

Nasledujúce ráno im na vrchol, ktorý dosiahli o 8:50, stačilo preliezť už len poslednú dĺžku. Chvíľu po desiatej hodine kráčali už po ľadovci smerom k svojmu táboru. Hrebeň „Fitz Traverse“ bol po prvý krát kompletne prelezený.

Treba poznamenať, že Alex Honnold a Tommy Caldwell boli úspešní napriek veľmi zlým podmienkam. V škárach sa nachádzalo veľmi veľa snehu a ľadu, takisto hrebene boli veľmi namrznuté a to vďaka jednému z najvlhkejších letných období, aké tu nepanovalo dlhé roky.

Pre Honnolda to bolo prvé lezenie v Patagónii. Na rozdiel od neho Cladwell pôsobil v tejto nádhernej oblasti už niekoľko sezón a vyliezol tu niekoľko pôsobivých ciest. K najzaujímavejším patrí určite prvé voľné prelezenie cesty Linea de Eleganza na Fitz Roy.

Hrebeň hory Fitz Roy v PatagóniiHrebeň hory Fitz Roy v Patagónii, foto: Rolando Garibotti

 

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman