Menu

Cotopaxi, populárny cieľ horolezcov chrlí popol

Cotopaxi (5897 m) Cotopaxi (5897 m)

Krásavica medzi andskými vulkánmi dlho spala, ale teraz sa prebúdza. Cotopaxi, jedna z najpopulárnejších horolezeckých hôr v Južnej Amerike, začala v poslednej dobe vo zvýšenej miere prejavovať sopečnú činnosť.

Cotopaxi sa prejavuje zvýšenou aktivitou

Zvýšená aktivita sopky sa začala prejavovať už od apríla. Pred pár dňami dala Cotopaxi o sebe vedieť dvomi menšími výbuchmi, po ktorých bolo blízke okolie zasypané sopečným popolom. Na túto situáciu okamžite reagoval Ekvádorský prezident Rafael Correa a v sobotu vyhlásil stav ohrozenia. Miestne úrady preventívne evakuovali niekoľko dediniek ležiacich v bezprostrednej blízkosti vulkánu. Vláda zároveň uzavrela Národný park Cotopaxi pre verejnosť a samozrejme výstupy na horu sú zakázané.

Cotopaxi je so svojou výškou 5897 metrov druhou najvyššou horou Ekvádoru a radí sa k najvyšším činným sopkám sveta. Leží 50 km južne od Quita, hlavného mesta Ekvádoru. Doteraz je zaznamenaných 86 erupcií, pričom asi najničivejšia sa udiala v roku 1877, keď v dôsledku erupcie bolo zničené celé mesto Latacunga.

Horolezectvo na Cotopaxi

Nádherný kužeľovitý tvar Cotopaxi so snehovou čiapočkou je pre horolezcov obrovským lákadlom. Už v roku 1802 sa na jej vrchol pokúsil ako prvý Európan vystúpiť Alexander von Humboldt. Dosiahol však výšku len okolo 4500 metrov. Prvý úspešný výstup sa vydaril až o 70 rokov neskôr, keď sa ako prví do krátera Cotopaxi mohli pozrieť nemecký geológ Wilhelm Reiss spolu s kolumbijcom A.M.Escobarom. Prvým z Československa na vrchole tejto populárnej hory bol v roku 1979 František Kele.

Cotopaxi je veľmi populárna medzi turistami, ktorí sa ľahko dostanú až ku chate José F. Ribas Refuge. Tá leží v 4800 metroch, čo je takmer výška Mont Blancu, no až do výšky 4600 metrov sa na nej dá vyviezť autom. Nad chatou už začína ľadovec, a tak je ďalší výstup vhodný len pre horolezcov. Klasická výstupová trasa na horu však nie je technicky príliš náročná, preto ju obľubujú aj vysokohorský turisti, ktorých tu ročne prichádzajú stovky. Žiaľ sú medzi nimi aj neskúsení turisti, ktorí horu podceňujú a riskujú tak svoje životy.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman