Menu

National Geographic sfilmoval Honnoldove free-solo na El Capitane

foto: Jimmy Chin foto: Jimmy Chin

Alex Honnold sa v roku 2017 stal prvým človekom, ktorý zdolal El Capitan bez lán alebo bezpečnostného zariadenia. Najlepší sólo lezec na svete však tvrdí, že adrenalín ho nezaujíma. Podľa jeho slov to robí len kvôli samotnému športu. Liezť začal, keď mal približne 10 a tvrdí, že to nikdy nerobil so zámerom stať sa profesionálom. Mimo toho vedie neziskovú organizáciu na využívanie prírodných zdrojov energie, pretože ako sám hovorí, keď trávite väčšinu svojho času vonku, cítite istú zodpovednosť sa o tie miesta postarať.

Najväčší, no nie jediný úspech

Pre Honnolda je Yosemitský národný park najinšpiratívnejšie miesto na svete. Strávil tam každú jar i jeseň posledných 10 rokov. Práve preto preňho El Capitan znamenal tak veľa. El Capitan je vertikálny žulový monolit, ktorý v najdlhšej časti presahuje 914 metrov nad terénom. Aj keď pre väčšinu z nás je bezpečnejšie ostať doma a podávať športové stávky ako liezť po skalách bez lana, pre Honnolda to zjavne neplatí. Hoci tento skalnatý útvar je nepochybne jeho najväčším úspechom minulého roka, určite nie jediným dobrodružstvom, ktorého bol súčasťou. Pred tým, ako bol programom National Geographic vymenovaný jedným z najväčších dobrodruhov roka, Hannold úspešne absolvoval Antarktickú lezeckú expedíciu. Obe tieto expedície sú ale stále len dvoma z mnohých pôsobivých úspechov v jeho lezeckom životopise.

Povrch skaly bol hladký a nebezpečný

K spolupráci s programom National Geographic Honnolda dostal jeho dlhoročný priateľ, Andrew Bisharat, spisovateľ a partner pri lezení. Bisharat o Honnoldovi povedal, že si ho pamätá ako tiché, hanblivé dieťa s kapucňou, ktoré malo absolútne zdrvujúcu lezeckú techniku a kontrolu na skalách. V júni 2017 bol Honnold prvou osobou, ktorá sama zdolala El Capitan. Len za niečo menej ako štyri hodiny vyliezol 914 metrov, teda najdlhšiu možnú lezeckú trasu. V rôznych úsekoch sa stretol s hladkým povrchom, rukoväťami vzdialenými od seba a rímsami tak tenkými, že k svojmu ďalšiemu úchopu si musel pomáhať výkopmi.

Film vyšiel z dielne expertov a je plný dychberúcich záberov

Ak teda ani vy nemáte strach z výšok, možno si budete chcieť pozrieť dokument s názvom Free Solo, ktorý mapuje úspešný pokus Alexa Honnolda zdolať najslávnejší vertikálny skalnatý útvar El Capitan bez istenia či lana. Dokument je režírovaný svetovo uznávaným fotografom, Jimmym Chinom, a oceneným producentom dokumentov, Chaiom Vasarhelyim. Aj v traileri už môžeme vidieť nádherné a zároveň nebezpečné uhly hôr a prírody. V pozadí filmu je vykreslené aj to, ako Honnoldove ambície ovplyvňujú jeho vzťahy, ale gro zostáva na jeho neuveriteľnom lezení, pri ktorom nejeden zabudne dýchať. Našťastie už pred začiatkom vieme, že na vrchol sa mu úspešne podarilo vyliezť, no film je aj tak plný dramatických scén, ktoré stoja za to vidieť.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman