Menu

Prebudený - originálny film o M.R.Štefánikovi

Slovensko nemalo vo svojej histórii príliš mnoho veľkých cestovateľov. O to viac by sme si mali vážiť a byť hrdí na tých, ktorí napriek mnohým prekážkam dokázali zmeniť svoj osud a vyraziť do sveta z malej krajiny akou je Slovensko. Takým bol aj Milan Rastislav Štefánik.

M.R.Štefánikovi sú pripisované viaceré česko-slovenské prvenstvá a zaujímavosťou je, že bol jeden z prvých z našej krajiny, ktorý sa na morských vlnách zajazdil na surfe. A práve tieto počiatky česko-slovenského surfingu inšpirovali dvoch mladých Slovákov (Milana a Rastislava), aby sa vydali surfovať po stopách M.R.Štefánika do Francúzskej Polynézie. Obdivujúc všestrannosť, hrdinstvo a dobrodružnú povahu jednej z najväčších osobností slovenského národa, zavítajú mladí surferi aj na ostrov Tahiti, kde Štefánik pôsobil v roku 1910. Najväčšou výzvou bude pre nich oblasť Teahupo, preslávenou jednou z najväčších a najnebezpečnejších vĺn na svete. Možno aj v Štefánikovi pred viac ako 100 rokmi vyvolali obrovské vlny rovnakú chuť súperiť s nimi na doske, ako je tomu u Milana a Rasťa.

Priblížiť osobnosť M.R.Štefánika mladým ľuďom originálnym  spôsobom sa rozhodol filmár a cestovateľ Michal Vasilko Kele. A tak vznikla na Slovensku filmová myšlienka, ktorá tu doteraz ešte nebola. Prepojenie aktivít M.R.Štefánika na ostrove Tahiti a ním ovplyvnená mladá slovenská generácia surferov a filmárov.

Cieľom filmu „Prebudený – Štefánikove vlny 21. storočia" je prebudiť u mladých túžbu po spoznávaní nepoznaného ako aj vlastnej sebarealizácii, ale aj predstaviť človeka, osobnosť M.R.Štefánika práve cez moderný svetový šport, akým je surfing.

Film je takisto inšpirovaný jedným z najznámejších slovenských cestovateľov, ktorý uskutočnil už niekoľko ciest po stopách M.R.Štefánika. Meno František Kele určite netreba zvlášť predstavovať. Kto miluje hory, ten vie, že František Kele bol aj vedúcim niekoľkých československých horolezeckých expedícií na najvyššie hory sveta.

Realizáciu filmu má pod taktovkou HD Studio Production s.r.o. spolu so Satori Cinema v plánovanom spojení s Vysokou školou Výtvarného umenia. Prvé snímky sa budú natáčať v auguste 2014 vo Francúzskej Polynézii a na jar 2015 sa bude pokračovať v natáčaní na Slovensku. Keďže M.R.Štefánik je celosvetovo uznávaná osobnosť, film budú môcť vidieť aj diváci za hranicami Slovenska. Preto bude film otitulkovaný do anglického a francúzskeho jazyka.

Produkcia zaujímavého a príťažlivého filmu je však aj finančne náročná a to predovšetkým čo sa týka kvalitnej techniky, ktorá zabezpečí čo najkvalitnejší obrazový a zvukový záznam. Keďže tento film vzniká z presvedčenia a nie pre zisk, každý z nás má možnosť prispieť čo i len malou čiastkou k zrealizovaniu tohto filmu. Ak Vám nie je ľahostajná osobnosť M.R.Štefánia a jeho odkaz Slovákom, pozrite si možnosť prispieť k úspešnému natočeniu originálneho dokumentu.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman