Menu

Expedície

Slovenské a české expedície horolezecké, cestovateľské, skialpinistické, vodácke, cyklistické... Zúčastnili ste sa aj Vy nejakej expedície, alebo sa na nejakú chystáte a chcete ju zaradiť do nášho zoznamu? Neváhajte nám napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

Kančendžonga 1997

Na jar 1997 vyrazila pod Kančendžongu (8586 m), najvýchodnejšiu osemtisícovku, jedenásť členná slovenská horolezecká expedícia. Ich cieľom bolo vystúpiť na vrchol tretej najvyššej hory sveta japonskou cestou v severnej stene, a tak zopakovať úspech československých horolezcov spred šestnástich rokov, kedy na vrchole stáli Jozef PsotkaĽudovít Záhoranský.

Čítať ďalej...

Československá expedícia Himaláje 1981 - Kančendžonga

Prvé československé expedície do Himalájí si kládli náročné ciele. Nebolo tomu inak ani v roku 1981, keď si československí horolezci vybrali ciele rovno dva. Deviati horolezci smerovali pod sedemtisícovku Jannu (7710 m) a pätnásti pod hlavný cieľ expedície, tretiu najvyššiu horu sveta Kančendžongu (8586 m).

Čítať ďalej...

II. československá expedícia Nanga Parbat 1971

Neúspech prvej československej expedície na osemtisícovku motivoval československých horolezcov k organizácii novej expedície. Poverenie na organizáciu expedície dostal Slovenský horolezecký zväz IAMES, ktorý zahrnul expedíciu do kalendára akcií poriadaných k 50. Výročiu založenia IAMESu. S prípravou sa začalo ešte koncom roku 1969.

Čítať ďalej...

15 mesiacov v Južnej Amerike

Od tanga po sambu, od veľrýb po pumu, od púšte cez džungľu až po ľadovce vo výške 6000 metrov. To je Južná Amerika a krajiny, ktoré som navštívil: Uruguaj, Argentína, Čile, Brazília, Paraguaj, Bolívia, Peru a Ekvádor. Navštívil som veľa miest turistických, avšak lepšie som sa cítil v divokej a nespútanej prírode. Celých 15 mesiacov by sa dalo rozdeliť na tri hlavné činnosti, ktoré sa neustále prelínali.

Čítať ďalej...

Tatranská expedícia Himaláje 1969

Myšlienka usporiadať expedíciu na niektorú z osemtisícoviek sa zrodila v hlavách Ivana GálfyhoIvana Urbanoviča koncom roku 1967, a už v januári roku 1968 začali s prvými prípravami. Oficiálny názov expedície bol Tatranská expedícia Himaláje 1969/Vysoké Tatry. Ich cieľom mala byť hora Gasherbrum I, no vzhľadom na uzavretie pakistanskej pohraničnej oblasti, kde sa Gasherbrum I nachádza, dostali povolenie na Nanga Parbat, ktorá je so svojimi  8125 metrami  deviatou najvyššou horou sveta. Pre veľký počet obetí, ktoré si dovtedy táto hora vyžiadala, ju volajú aj „hora smrti".

Čítať ďalej...

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman