Menu
Himalaya Adventures 2013

Himalaya Adventures 2013

Slovenský horolezec Peter Hámor je od 14.3.2013 na svojej ďalšej himalájskej expedícii, počas ktorej sa pokúsi vystúpiť na náročné vrcholy Pumori (7 181 m) a Lhotse (8 516 m). Ak by sa mu podarilo vystúpiť na Lhotse, bola by to už jeho 11. osemtisícovka. Na expedíciu ide so svojim minuloročným spolulezcom Rumunom Horiom Colibasanom.

Peter Hámor na vrchole Lhotse

Slovenský horolezec Peter Hámor a jeho rumunský spolulezec Horia Colibasan dnes o 10:20 miestneho času dosiahli vrchol štvrtej najvyššej hory sveta Lhotse. Momentálne sa nachádzajú späť vo štvrtom tábore, z ktorého vyrazili na vrcholový útok. Dnes chcú zostúpiť do trojky. Prajeme ešte šťastný zostup a chalanom gratulujeme ku krásnemu úspechu.

Čítať ďalej...

Peter Hámor chystá vrcholový útok na Lhotse

Peter Hámor a jeho spolulezec Horia Colibasan sa dostali dnes na Lhotse po dlhom a náročnom výstupe do výšky 7 850 m, kde si postavili štvrtý výškový tábor. Pofukuje im slabý vietor, ale zatiaľ majú slnečno. Zajtra chcú preto skúsiť vrcholový útok. K vrcholu Lhotse plánujú vyraziť ráno o 2:00 miestneho času (u nás 22:00). Držte všetci palce, nech sa to podarí...

Čítať ďalej...

Výstup do tretieho výškového tábora

18.5.2013 vyrazila o druhej hodine ráno trojica Peter, Horia a Justin zo základného tábora na pokus o zdolanie Lhotse. Na druhý deň sa dostali až do tretieho výškového tábora, ktorý je vo výške 7 200 m. Tu plánujú prespať, ráno zbaliť stan a pokračovať vo výstupe. Na hore zatiaľ fúka silný vietor, ale podľa predpovedí by sa mal od zajtra utíšiť. Dúfajme, že to chalanom pomôže pri výstupe.

Čítať ďalej...

Pár dní oddychu

Peter Hámor venoval posledné dni spolu so svojimi spolulezcami oddychu. Všetci zostúpili do dedinky Dingboche (4 530 m), v ktorek si oddýchli a nabrali sily. 12.5.2013 sa vrátili späť do základného tábora, aby za priaznivého počasia mohli vyraziť k vrcholu Lhotse.

Čítať ďalej...

Návrat do základného tábora

Peter Hámor zostúpil včera so svojimi spolulezcami do základného tábora, kde si chcú chalani po aklimatizačnom výstupe, počas ktorého dosiahli výšku 7 200 m, oddýchnuť niekoľko dní. Cítia sa unavení ale sú v pohode a zdraví. Teraz si počkajú na priaznivú predpoveď a v prípade dobrého počasia vyrazia smerom k vrcholu štvrtej najvyššej hore sveta Lhotse.

Čítať ďalej...

Peter Hámor je už vo výške 7200 metrov

Dnes 4.5.2013 dosiahli na Lhotse Peter Hámor a jeho spolulezec Horio Colibasan výšku 7200 metrov. Tu pravdepodobne prespia a zajtra zostúpia dole, keďže na ďalší deň hlásia zhoršenie počasia. Chalani pekne naberajú výšku, tak dúfame, že im budeme môcť čoskoro gratulovať k vrcholu.

Čítať ďalej...

Stojí ABC vo výške 6250 metrov

27.4.2013 o tretej hodine ráno miestneho času vyrazili členovia expedície Himalaya Adventures Peter, Horia a Justin zo základného tábora s plne naloženými batohmi hore ľadopádom Khumbu. Poobede postavili stan predsunutého základného tábora (ABC) vo výške 6 250 m.

Čítať ďalej...

Príchod do BC Lhotse

24.4.2013 Peter Hámor ukončil svoju mesačnú aklimatizáciu príchodom do základného tábora pod Lhotse. Peter si cestu trochu spestril prechodom cez kopec Kala Patar. Horia a Justin šli priamo do základného tábora bez spestrenia, ktoré si zvolil Peter Hámor. Teraz si dajú deň až dva oddych, a potom sa podľa vývoja počasia rozhodnú, kedy vyrazia cez ľadopád Khumbu.

Čítať ďalej...

Aklimatizácia na Imja Tse

Peter Hámor s Horiom Colibasanom museli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Keďže sa im nepodarilo získať povolenie na pôvodne zamýšľané Pumori, rozhodli sa aklimatizovať na 6 189 metrov vysokej hore Imja Tse (Island Peak). 23.4.2013 ráno Peter, Horia a Justin vyšli zo základného tábora pod Island Peakom. Podarilo sa im vystúpiť do výšky 6 000 m, kde prespali. 24.4.2013 ráno o pol ôsmej si už všetci traja východ slnka vychutnávali na vrchole Island Peaku (6 189 m). Tento deň ešte zostúpili do dedinky Dingboche, kde strávia noc a následne sa presunú do základného tábora pod Lhotse, hlavného cieľa expedície Himalaya Adventures.

Čítať ďalej...

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman