Menu

Peter Hámor stúpa k vrcholu Everestu

Horia Colibasanu stúpajúci k vrcholu Shisha Pangmy, zdroj: horiacolibasanu.com Horia Colibasanu stúpajúci k vrcholu Shisha Pangmy, zdroj: horiacolibasanu.com

Peter Hámor a Horia Colibasanu pokračujú v expedícii Himalaya Adventures. Po dvojdňovom pochode sa zo základného tábora dostali do ABC, ktorý sa nachádza vo výške 6400 metrov a pokračujú ďalej.

Peter a Horia si zbalili jeden stan, jedlo na päť dní a stúpajú hore. Žiaľ ich pôvodný plán, pokúsiť sa o výstup na Mount Everest novou cestou zo severu, prekazili nevhodné podmienky v ceste. Tá je plná ľadu, bez snehu a s množstvom padajúcich kameňov. Hore teda stúpajú klasickou výstupovou trasou zo severu. Touto cestou vystúpil Peter Hámor na vrchol Everestu už v roku 1998. Vtedy na záver výstupu použil umelý kyslík. Pri jeho druhom pokuse o výstup na najvyšší vrchol Zeme však umelý kyslík nevyužíva a takisto ani pomoc Šerpov.

Dnes sa dostali do sedla North Col vo výške 7080 metrov. Tu strávia noc a zajtra vyrazia vyššie. Problém im však trocha robí silný vietor, ktorý miestami dosahuje rýchlosť až 80 km/h.

Keďže sú obaja horolezci vďaka výstupu na Shisha Pangmu dobre aklimatizovaní, za dobrého počasia by mohli o pár dní vystúpiť aj na vrchol Mount Everestu. Pre Petra Hámora by to bol už 14-ty úspešný výstup na vrchol osemtisícovky (dva krát stál na vrchole Annapurny a na Evereste by to bolo taktiež po druhý krát).

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman