Menu

Expedícia Himalaya Adventures 2014 skončila

Pohľad na severnú stenu Mount Everestu, zdroj: peterhamor.com Pohľad na severnú stenu Mount Everestu, zdroj: peterhamor.com

Slovenský horolezec Peter Hámor a jeho rumunský kolega Horia Colibasanu ukončili svoje pôsobenie na Mount Evereste a tým aj celú expedíciu Himalaya Adventures 2014.

Po prvom neúspechu na najvyššej hore sveta sa dvojica horolezcov vydala na svoj druhý pokus o dosiahnutie vrcholu Mount Everestu. Z predsunutého základného tábora (6400 m) vystúpili 22.mája do sedla North Col, kde si vo výške 7035 metrov postavili stan a prenocovali tu. Na druhý deň s ťažkými batohmi a bez umelého kyslíka vystúpili do výšky 7600 metrov. Silnejúci vietor však zmaril ich ďalší postup a Peter s Horiom sa rozhodli nepokračovať vo výstupe a zostúpili späť do ABC. Keďže predpovede počasia na najbližšie dni neboli najlepšie, chlapci sa rozhodli expedíciu Himalaya Adventures 2014 ukončiť.

„Dnes sme hore stúpali šesť hodín a dostali sme sa do výšky 7600 metrov. Prekvapil nás silný vietor. Podľa predpovede počasia to nemalo byť až také zlé. Je prakticky nemožné vystúpiť v takýchto podmienkach na vrchol bez kyslíka a ešte zostúpiť dole.„, píše Horia Colibasanu na svojej stránke.

Pôvodným plánom Hámora a Colibasanu bolo vystúpiť na Everest alpským štýlom novou cestou v severnej stene. Táto trasa však bola plná ľadu a takmer bez snehu. V takýchto podmienkach nebol výstup novou cestou možný. Rozhodli sa preto vystupovať klasickou trasou zo severu, a to bez pomoci Šerpov a umelého kyslíka. Pri prvom pokuse začali stúpať k vrcholu Mount Everestu 14. mája 2014. Na ďalší deň vychádzali z výšky 7035 metrov, no po 300 metroch ich vrátil silný vietor naspäť.

Druhý pokus začal 21. mája, kedy sa dostali až do ABC (6400 m) a na druhý deň do prvého tábora vo výške 7035 metrov. 23. mája vystúpili už vyššie ako pri svojom prvom pokuse, ale proti ich postupu bol opäť silný vietor, ktorý dosahoval rýchlosť až 100 km/h.

Peter Hámor a Horia Colibasanu však z tohtoročnej expedície neodchádzajú naprázdno. 30. apríla 2014 vystúpili spolu s ďalším Rumunom na Shisha Pangmu, keď sa im ako vôbec prvým v tohtoročnej sezóne podarilo vystúpiť na osemtisícový vrchol.

Aj keď je určite škoda, že sa najúspešnejšiemu slovenskému himalájistovi nepodarilo vystúpiť na tretí pól Zeme po druhý krát, Peter Hámor nás určite čoskoro poteší pokračovaním jeho himalájskych dobrodružstiev.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman