Menu

Zoltán Demján

Meno Zoltán Demján pozná určite každý, kto sa aspoň trocha zaujíma o horolezectvo. Zoltána Demjána najviac preslávil výstup na Mount Everest, na ktorom stáli spolu s Jozefom Psotkom v roku 1984 ako prví horolezci z Československa. Okrem výstupu na najvyššiu horu sveta Zolo absolvoval veľa ďalších náročných výstupov po celom svete, medzi ktorými sa vyníma predovšetkým prvovýstup alpským štýlom na Dhaulagiri s dvomi Kazachmi, ktorý bol UIAA ocenený ako svetový výstup roka. V súčasnosti už síce po horách nelezie, ale stále sa do nich rád vracia.

Kedy a ako si začal s horolezectvom?

Bolo t v roku 1974 v jeseni a prvý krát ma zobral na skalky do Plaveckého Podhradia Peter Hargaš (dlhoročný šéfredaktor Jamesáka). Inšpirovali ma k tomu výstupy môjho spolužiaka Joža Justa a horolezecké knihy môjho otca.

Mal si nejaké lezecké idoly?

Áno, hltal som knihy od Hermana Buhla, Toniho Hiebelera, Radana Kuchařa a aby som nezabudol najmä Gastona Rébuffata a túžil som raz liezť tak ako oni...

Na ktorý svoj výstup máš najkrajšie, a na ktorý najhoršie spomienky?

Najkrajšie jednoznačne na južný pilier Dhaulagiri a najhoršie na Everest, kde som bezmála zostal a pri zostupe stratil kamaráta, Juzeka Psotku.

Stál si na troch osemtisícových vrcholoch, na ktorom si pociťoval najviac šťastia a prečo?

Asi na vrchole Lhotse Shar (8 400 m n.m.) aj keď malo to chybu krásy, lebo som tam stál sám a bolo mi trocha ľúto, že sa nemám s kým podeliť o radosť. Môj prvý výstup na osemtisícovku a ešte k tomu na tie časy veľmi ťažkým prvovýstupom ma napĺňal radosťou :)

Čo ťa lákalo na tom, vyliezť práve tie najvyššie kopce sveta?

Počas výstupov na osemtisícovky som zažíval veľmi intenzívne chvíle, kedy som sa cítil byť súčasťou univerza, kde som si uvedomil ako všetko so všetkým súvisí. Mal som príležitosť nahliadnuť do svojho vnútra do svoje duše.

Bol pre teba dôležitejší vrchol alebo cesta?

Ja som ešte patril do generácie „romantických“ horolezcov, takže skončiť výstup pod vrcholom sa nepatrilo. Na druhej strane spôsob akým som liezol na vrcholy, čiže cesta, bol pre mňa ešte dôležitejší. Preto som nikdy neliezol s kyslíkovým prístrojom a vždy som sa snažil pristupovať k horám s obrovskou pokorou. Preto výstup čistým alpským štýlom južným pilierom Dhaulagiri bolo pre mňa stelesnením týchto hodnôt.

Ľudia si tvoje meno spájajú hlavne s prvým československým výstupom na najvyššiu horu sveta Mount Everest. Bol to pre teba ten naj výstup?

Bol aj nebol. Najlepší bol v tom, že sa mi spolu s Juzekom Psotkom a Šerpom Ang Ritom podarilo vystúpiť na najvyššie miesto na našej planéte. Pred nami na vrchole stálo bez použitia kyslíkových prístrojov len asi 16-17 ľudí. Ale bol aj najsmutnejší, lebo počas zostupu v extrémne zlom počasí zahynul môj spolulezec Juzek Psotka.

Ako vnímaš, že tvoj výstup na Dhaulágiri ostal v tieni výstupu na Mount Everest?

Pre mňa osobne určite nie a pre média, alebo verejnosť som nikdy neliezol. Prvovýstup na Dhaulagiri pre mňa znamenal vrchol môjho horolezeckého snaženia po všetkých stránkach. A to nielen z hľadiska športového výkonu, ale najmä hlbokej ľudskej skúsenosti. Na Dhaulagiri som mal príležitosť sa dotknúť niečoho, čo nás ľudí presahuje. Tento zážitok mal neskôr určite príčinu v mojom ďalšom životnom smerovaní a aj mojej súčasnej práce.

Ako si sa pripravoval na náročné expedície?

Intenzívnym kondičným tréningom (behanie a bicykel) a lezením. Počas výpravy som si často vizualizoval v mojich predstavách možné situácie, ktoré by sa mi mohli stať a to mi pomáhalo prekonať a najmä prežiť aj tie najťažšie situácie.

Na ktorých spolulezcov rád spomínaš?

Pôjdem na to chronologicky. Prvý stabilný spolulezec bol Peter Valovič, vynikajúci skalný lezec, potom to bol Jožko Just a veľmi veľa som liezol s Petrom Božíkom. Ku koncu mojej lezeckej dráhy mám krásne spomienky na lezenie s Pepíkom Nežerkom.

Prečo si skončil s extrémnym horolezectvom?

Napriek tomu, že sa mi v horách mimoriadne darilo, som veľmi rád, že som našiel v sebe dosť síl a rozumu :), aby som dokázal s extrémnym horolezectvom skončiť v najlepšom. Veď život je tak krásny, že je naozaj škoda zahynúť v horách. A pri extrémnom výškovom horolezectve je to naozaj len otázka času...

Sleduješ súčasné slovenské a české horolezectvo? Ako ho vnímaš?

Úprimne povedané ani nie, môj život je už niekde úplne inde. V hĺbke duše sa stále cítim byť horolezcom, ale výkony ma už nezaujímajú. Čítam Montanu a Jamesáka (Horolezec), a niektoré mimoriadne výstupy okrajovo registrujem. Až na malé výnimky mám dojem, že výškové horolezectvo (na osemtisícovky) skĺzlo do priemernosti a že výnimočné výstupy trocha absentujú.

Aký je tvoj názor na komerciu na osemtisícovkách?

Ešte keď som pôsobil v predsedníctve UIAA, tak som mal veľkú snahu iniciovať aspoň stanovisko UIAA ku komerčným výpravám. Ale nepodarilo sa mi to, lebo hlavne americký zástupca v UIAA nás všetkých presviedčal, že to by bolo proti ľudským právam, že každý si slobodne môže robiť čo chce... Osobne som presvedčený, že vodiť na osemtisícovky by mali, keď vôbec, tak len výnimočný vodcovia s bohatou skúsenosťou z výstupov na osemtisícovky. Najlepšie by bolo, keby komercia vo vysokých horách vôbec nebola, lebo tam kde diktujú peniaze, tam bezpečnosť a zdravý rozum absentujú a to je v horách smrteľné. Považujem za krajne nezodpovedné „predávať“ neskúseným horolezcom, často aj nehorolezcom ilúziu bezpečného výstupu.

Himaláje navštevuješ ako sprievodca trekerských skupín. Keď tam vidíš najvyššie hory sveta, nemáš chuť na niektorú z nich zase vystúpiť?

V roku 2011 som skončil s organizovaním trekov do Himalájí, lebo som tu už začal vnímať ako prácu a nie ako zábavu. Robil som to 10 rokov a úprimne povediac mi krútilo hlavu do záklonu, keď sme prechádzali popod osemtisícovky. Pepík Nežerka ma aj lákal ne „nejakú ľahkú osemtisícovku pre starých pánov“, ale našťastie som odolal. Žiť zo „zašlej slávy“ je v Himalájach absolútne nezodpovedné a tým, že som z toho už vypadol, tak sa radšej budem na veľké kopce dívať už len zdola, veď ŽIVOT je tu dole, nie tam hore :)

Ostal ti v horolezectve nejaký nesplnený sen?

Áno, severná stena Eigeru.

Čo pre teba znamená príroda a predovšetkým hory?

Príroda a najmä tá človekom nedotknutá je pre mňa miestom kde všetko funguje v súlade s univerzálne platnými princípmi. Je to miesto, kde človek môže čerpať inšpiráciu, pozitívnu energiu a učiť sa pokore. Je to ten najúžasnejší chrám.

Kde rád chodíš na Slovensku?

Najviac a najradšej do Zázrivej, kde mám krásnu chalúpku, dreveničku, kde sa môžem túlať po krásnych miestach Malej Fatry a pritom nikoho nestretnúť

Dlhé roky si pôsobil ako riaditeľ a šéf predstavenstva firmy Holcim. Čo robíš teraz?

Od roku 2002 som už na „voľnej nohe“ a venujem sa najmä koučovaniu (pomoc ľuďom hľadať odpovede na najťažšie témy v ich živote), vediem semináre ako sa stať efektívnym a ako úspešne viesť ľudí pre vzdelávaciu spoločnosť FranklinCovey, pôsobím aj ako konzultant pre vrcholových manažérov a z času na čas robím inšpiratívne prednášky pre firmy. Môžem s radosťou povedať, že som sa dostal do fázy, kedy už robím len to, kde vidím za tým hlboký zmysel, už len to, čo ma baví a dokonca mi za to aj slušne platia. Som šťastný človek :)

Nejaký odkaz pre ľudí, ktorí milujú hory...

Choďme do hôr čo najviac, ale tak ako sa chodí na návštevu. S pokorou a bez toho aby sme tam niečo narušili. Odnesme si z nich úžasné zážitky, radosť a hlavne aby sme sa vždy živí a zdraví vrátili späť domov

Čo hovoríš na projekt EXPEDITION.SK?

Páči sa mi :) a držím mu palce.

Viac z tejto kategórie: « Rasťo Hatiar Pavol Barabáš »

Komentujúci

  • Hosť (Honzo)

    Škoda, že pan Demján skončil s horolezectvím v nejlepším, ješte toho mohl hodně vylézt.

  • Hosť (Hanka)

    Veľmi ma potešil tento rozhovor. Zolo Demján je mojím vzorom nielen ako horolezec, ale aj ako človek.

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman